Co wiesz, a co powinnaś wiedzieć o profilaktyce piersi?


Kobieta XXI wieku ma być Matką Polką, zachwycającą Kochanką i Bizneswoman. Jesteśmy w stanie się podwoić, a czasem nawet potroić, by wszystko było zrobione na czas, a ludzie dookoła nas zadowoleni. W tym wszystkim zapominamy jednak często o sobie i o tym, czym jest profilaktyka!

Profilaktyka to nie tyle to, co zdrowe odżywianie, uprawianie sportów, czy dbanie o spokój ducha, to przede wszystkim codzienne i regularne badanie samej siebie! Faktem jest, iż jedyną możliwością, by zachować zdrowe piersi lub by wykryć chorobę możliwie szybko, jest co miesięczna kontrola swojego ciała. Takie badanie zajmuje przed lustrem około 2-3 minut. Nie jest to więc szczególnie długi czas, biorąc pod uwagę, że w zamian zyskujemy spokój o swoje zdrowie. Jak je przeprowadzić?

Samodzielne badanie piersi

Na początek unieś ręce do góry i sprawdź, czy piersi są symetryczne, a ich skóra gładka. Następnie oprzyj dłonie na biodrach, w ten sposób sprawdzasz, czy nie wystąpiły zgrubienia, które wcześniej mogły nie być wyczuwalne. Na koniec jeszcze kilka kolistych ruchów przy lekkim uciskaniu piersi i uciśnięcie brodawki, aby sprawdzić czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
Jeżeli nie zaobserwowałaś żadnych  niepokojących zmian to znak, że jesteś zdrowa. Jeśli jednak jest inaczej to pamiętaj, że nie każda zmiana piersi jest nowotworem złośliwym, ale każda wymaga diagnozy specjalisty.

Oprócz samodzielnego badania piersi, po 30 roku życia należy wykonać badanie mammograficzne, a od 50 roku życia trzeba badać piersi co dwa lata, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Ważne jest także zrozumienie tego, iż rak to nie wyrok a choroba wcześnie wykryta jest uleczalna. A jeśli chcesz pełnić wszystkie narzucane sobie role społeczne to profilaktyka jest ich niezbędną częścią!

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD