Telewizja, a komputer. Czy to działa negatywnie na nasz wzrok ?


Często można spotkać się z opinią, że oglądanie telewizji i praca przy komputerze psuje wzrok. Nie jest to prawdą, gdyż nawet długie spędzanie czasu przed ekranem czy monitorem nie powoduje nieodwracalnych zmian w gałce ocznej. Istnieje wiele okoliczności, które decydują o mniejszej bądź większej szkodliwości korzystania z przyjemności jakimi są oglądanie ulubionych seriali, bądź korespondowanie ze znajomymi prze portale i komunikatory  do późnej nocy.

Telewizja oraz komputer nie szkodzą wzrokowi, mogą natomiast spowodować zmęczenie przez pulsowanie obrazu oraz gwałtowne zmiany jasności. Długa praca przy komputerze czy przed telewizorem męczy wzrok oraz pozwala dostrzec pewne schorzenia już wcześniej istniejące, lecz wcześniej niezauważalne. By korzystać w pełni zdrowo z rozrywki, należy zastosować się do kilku cennych wskazówek.

Najważniejsza jest odległość od odbiornika telewizyjnego. Zaleca się około 5-6 metrów, jednak istnieje wiele czynników, które to uniemożliwiają czy to ze względu na małe pomieszczenie, czy też zbyt mały ekran.

Aby zmniejszyć wysiłek dla oka, warto zmienić w ustawieniach odbiornika ostrość bądź jasność ekranu, wówczas proces zmęczenia zostanie opóźniony. Należy pamiętać również o dobrym oświetleniu, oraz robieniu odpowiednich przerw pomiędzy oglądanymi programami. Jeżeli zapewnimy oczom optymalne warunki, problemy ze wzrokiem nie powinny się pojawić. Jeśli jednak czujemy ujemne skutki nocnych seansów, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD