Sukces na rozmowie kwalifikacyjnej


Źródło:www.rozmowakwalifikacyjna.com.pl

Spotkanie z przyszłym pracodawcą to najważniejszy etap procesu rekrutacji. Zaproszenie na taką rozmowę jest potwierdzeniem, że twoja osoba została zauważona. Jak zrobić na przyszłym pracodawcy dobre wrażenie i przekonać go, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko? Warto poznać techniki rekrutacyjne, które pozwolą uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

W czasie rozmowy rekrutacyjnej, która trwa przeciętnie 20-40 minut, musimy zrealizować kilka strategicznych celów: wzbudzić zainteresowanie, zyskać sympatię, zaprezentować swoje mocne strony oraz przekonać pracodawcę o naszym profesjonalizmie. Mogą nam w tym pomóc komunikaty niewerbalne, czyli nasze gesty, mimika i postawa ciała, które wiele mówią o  emocjach, temperamencie i samoocenie. Sama treść wypowiadanych słów decyduje tylko w 7 procentach o naszej komunikacji. Aż 55 procent  komunikatów wysyłana jest kanałami niewerbalnymi, pozostałe 38 procent przypada na barwę i ton naszego głosu.

Pierwsze wrażenie

Kilka pierwszych sekund może zdecydować o sukcesie bądź porażce. Pamiętaj! Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Do elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas rozmowy o pracę należy nasz ubiór (granat i szarość uważane są za  najbardziej biznesowe barwy), uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, uścisk dłoni (konkretny, ale nie miażdżący), spokojna barwa głosu (drżący głos może świadczyć o naszym zdenerwowaniu). Zadbaj o luźny i naturalny ruch ciała, unikaj gestów zamknięcia polegających na splataniu rąk na piersi. Przyjmij wyprostowaną i lekko pochyloną do przodu postawę, wyraź zainteresowanie tym, co mówi pracodawca np. potakując głową.

Pokaż swoje zalety

Profesjonalne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu. Zbierz jak najwięcej wiadomości o firmie, śledź informacje zamieszczone na stronach internetowych. Dowiedz się, jaki jest profil jej działalności, osiągnięcia, do jakiej grupy odbiorców jest skierowana, z kim współpracuje. Zastanów się, jak widziałbyś swoją rolę w firmie, może masz jakieś ciekawe pomysły, które zaskoczą przyszłego pracodawcę. Podziel się nimi! Specjaliści od rynku pracy podkreślają, że 80 procent czasu na rozmowie rekrutacyjnej kandydat powinien wykorzystać na przekonanie pracodawcy, dlaczego to właśnie on powinien zostać zatrudniony. Opowiedzmy o swojej motywacji do pracy i zdobytym doświadczeniu, które możemy wykorzystać na nowym stanowisku. Na rekrutera możemy wpływać również w sposób pośredni, wtrącając do kwestii,  na pozór nie związanych ze sferą zawodową, korzystne dla nas komunikaty. Opowiadając o swoich zainteresowaniach podkreślajmy cechy, które są przydatne w pracy, wytrwałość, cierpliwość, umiejętności działania w grupie.

Przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Podczas rozmowy o pracę padają różne pytania, niektóre z pozoru łatwe, inne zaskakujące, a nawet niewygodne i trudne dla nas. Warto wcześniej je poznać i przygotować sobie przykładowe odpowiedzi.

Proszę opowiedzieć coś o sobie

To proste z pozoru pytanie pada na początku rozmowy. W ciągu kilku minut należy przedstawić najważniejsze fakty związane z życiem zawodowym. Mogą to być twoje sukcesy w poprzedniej pracy, wykształcenie, ciekawe zainteresowania. Warto zadbać, aby wypowiedź podkreślała cechy, które będą przydatne w nowej pracy.

Jakie są Pani/Pana wady?

Oczywiście, nie należy odpowiadać, że nie posiadasz jakichkolwiek wad! Zalecana jest odpowiedź, która będzie korzystna dla ciebie jako pracownika np. Dbam o szczegóły i każdy projekt dopinam na ostatni guzik, dlatego mam tak mało czasu dla siebie.

Dlaczego chce Pani/Pan zmienić pracę?

Kandydaci najczęściej opowiadają o kiepskiej płacy i braku perspektyw na awans. Zamiast tego warto pokazać, dlaczego zależy nam na nowej pracy: wyższe stanowisko, elastyczne godziny pracy, dobry pakiet socjalny.

Czy posiada Pan/Pani doświadczenie na podobnym stanowisku?

Jeśli nie, możesz powiedzieć, że dziedzina, którą zajmowałeś się do tej pory dała ci bardzo dobre podstawy do wykonywania nowych obowiązków.

Jakiego wynagrodzenia Pani/Pan oczekuje?

To jedno z pytań, których kandydaci obawiają się najbardziej. Podanie zbyt wysokiej kwoty może odstraszyć pracodawcę. Przed rozmową kwalifikacyjną warto zastanowić się, jakie wynagrodzenie nas satysfakcjonuje. Kwota powinna być adekwatna do twojej wiedzy, doświadczenia i zbieżna z realiami rynku pracy.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD