Trzy główne powody, dla których chińskie matki są lepsze niż europejskie.


Źródło: www.polskieradio.pl

Ostatnio natknęłam się na bardzo ciekawy, aczkolwiek kontrowersyjny artykuł.  Napisała go Amy Chua, która jest profesorem na Uniwersytecie Yale. Głosi ona kontrowersyjny pogląd, że europejskie matki nie są dostatecznie wymagające i przez to ich dzieci osiągają mniej sukcesów.

Pani profesor w swoim artykule opisuje wiele przykładów, które jeżą włosy na głowie. Uważa, że wyzwanie swojej córki od „śmiecia” jest naturalne w sytuacji, gdy ta jej pyskuje. Zmuszanie dziecka do trzy godzinnych ćwiczeń gry na instrumencie, zdobywanie tylko i wyłącznie 6 w szkole ( 5 nie wchodzą w grę ), zakaz oglądania telewizji, grania w gry, chodzenia na randki i uczestniczenie w zajęciach aktorstwa jest według niej normalne. Nie nam oczywiście to oceniać bo jak to mówią: „Co kraj, to obyczaj”, pozostaje nam tylko uszanować i ewentualnie skomentować. Oto trzy główne zasady, które różnią chińskie matki od tych z zachodu:

1. „Zachodni” rodzice za bardzo liczą się z uczuciami swoich dzieci, np mówiąc „Kochanie, może pójdziemy razem na siłownię?”, zamiast „Jesteś gruba, schudnij!”.

2. Chińscy rodzice wierzą w to, że dzieci są im dłużne posłuszeństwo, szacunek i wszystko im zawdzięczają. Ich zadaniem jest sprawianie, by rodzice byli z nich dumni i nie  mogą przynosić im wstydu.

3. Rodzice z dalekiej Azji twierdzą, że dzieci nie mają prawa same dokonywać wyborów. Dlatego też nie wolno im chodzić na randki, samodzielnie zapisywać się na kółka zainteresowań ani podejmować jakichkolwiek decyzji.

Zasady te mogą szokować, wstrząsać a nawet wywoływać głosy protestu. Nam, Europejczykom, w głowach się nie mieści, by wprowadzić w swoim domu takie wymagania. Spójrzmy jednak na to z innej perspektywy. Gdzie najszybciej rozwija się technologia, jest niskie bezrobocie i skąd pochodzą matematyczni i muzyczni geniusze?

Artykuł w oryginale: http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD