Jedz zdrowo!


Źródło: www.megapedia.pl

Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów „eko”, „bio” czy „fit”. Nie przechodźmy obojętnie obok zdrowej żywności!

Okazuje się, że głoszone w większości superlatywy na temat takiej żywności, to nie wynik dobrze działającego chwytu marketingowego, a zgodne z prawdą informacje. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze! Przy wyborze tego rodzaju produktów należy kierować się prostą zasadą: aby samodzielnie sprawdzić faktyczny skład danego produktu oraz posiadane referencje. Sprawdzajmy, czy żywność posiada certyfikaty, na przykład „rolnictwo ekologiczne”, co potwierdza, że do jej wyprodukowania nie użyto żadnych środków chemicznych. Produkt określony jako ekologiczny nie powinien zawierać barwników, aromatów czy konserwantów. Żywność ekologiczna musi być wyprodukowana w gospodarstwach ekologicznych, w których nie używa się środków do ochrony roślin oraz nawozów sztucznych.

Produkty „bio” to najczęściej jogurty, maślanki, kefir czy mleko. Zawierają one probiotyki, które wspomagają system immunologiczny organizmu oraz pomagają w pracy przewodu pokarmowego. Jogurty „bio” są idealnym rozwiązaniem dla osób po kuracji antybiotykowej, ponieważ odbudowują florę bakteryjną jelita grubego.

Jeśli chodzi o produkty oznaczone jako „fit”, najlepsze są dla osób aktywnych fizycznie. Płatki śniadaniowe, pieczywo oraz makaron „fit” dostarczają organizmowi energię, która jest niezbędna do pracy mięśni.

Warzywa, owoce oraz nabiał określane jako ekologiczne są często mniej atrakcyjne wizualnie od reszty produktów. Nie należy się tym zrażać, ponieważ gorszy, niekształtny wygląd nie świadczy o właściwościach – wręcz przeciwnie! Takie produkty mają często więcej witamin niż te uprawiane konwencjonalnie. Na przykład kapusta „eko” posiada aż dwa razy więcej witaminy C niż kapusta nieekologiczna! Warzywa ekologiczne są nierzadko droższe, ale nie gromadzą w sobie szkodliwych substancji, ponieważ podczas ich uprawy wykorzystuje się nawozy naturalne, a rosnące wokół nich chwasty usuwane są tradycyjnie- ręcznie!

To ważne, że gospodarstwa ekologiczne stawiają na jakość, a nie na ilość. Dla konsumentów powinno być to najważniejsze!

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD