Sezon na kleszcza


Źródło: w-spodnicy.pl

Nadeszła wiosna a wraz z nią zwiększone ryzyko ataku kleszczy. Okres pierwszych promieni słonecznych, kiedy tak chętnie przebywa się na łonie natury to czas, gdy przypada największa aktywność kleszczy.

Te na pozór niegroźne, czarne „małe kropeczki” czają się na nas właściwie wszędzie tam, gdzie znajdziemy roślinność, czyli w lasach, ogrodach, parkach, na łące. Kryją się w wysokich trawach, na krzewach i drzewach, dlatego bez problemu dosięgają do wysokości łydek czy ramion. Są najgroźniejszymi zewnętrznymi pasożytami człowieka, ponieważ przenoszą takie choroby jak borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Ugryzienie przez kleszcza jest praktycznie niewyczuwalne – po wkłuciu się w skórę ofiary, kleszcz wtryskuje do rany związki przeciwbólowe! Następnie to już tylko kwestia czasu, kiedy pasożyt zarazi nas bakteriami i wirusami, między innymi bakterią Borrelia (badania wykazują, że mniej więcej co piąty kleszcz jest nosicielem tego typu bakterii).

Bardzo powszechną chorobą roznoszoną przez kleszcze jest borelioza, która przebiega w organizmie człowieka na zasadzie kilku etapów. W porę nie wykryta może wpłynąć na ostre zmiany zapalne stawów i serca, a także na układ nerwowy. U kobiet w ciąży grozi poronieniem lub uszkodzeniem płodu. Niestety do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby nas przed chorobami roznoszonymi przez kleszcze, dlatego żaden wypad za miasto, biwak, piknik, czy jakakolwiek wycieczka nie powinny być zupełnie beztroskie! Należy bezwzględnie pamiętać o ochronie ciała – posłużą nam do tego takie środki jak „OFF!” oraz jemu podobne, a także o osłonie skóry poprzez zakryte ubrania- długie spodnie oraz bluzki z długim rękawem, skarpety oraz nakrycia głowy. Uwagę kleszczy najbardziej przyciągają jaskrawe kolory, dlatego warto unikać takich barw, gdy obcujemy z przyrodą!

Po powrocie z lasu czy łąki należy pamiętać o starannym obejrzeniu całego ciała. Kleszcze najczęściej wkłuwają się w delikatną skórę: w okolicach uszu i głowy, pod kolanami, na brzuchu oraz w pachwinach.

Nie daj się kleszczom- pamiętaj o ochronie skóry!

Źródło: psse.bielsko.pl

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD