Gra o sukces – magicznie 30 sekund


(fot. rozmowakwalifikacyjna.com.pl)

Czy można wywrzeć na pracodawcy dobre wrażenie w zaledwie 30 pierwszych sekund…? Czy kształtowanie pozytywnego wizerunku pomaga odnieść zawodowy sukces? I jak mowa ciała wpływa na odbiór naszej osoby? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Pamiętaj masz zaledwie 30 sekund, aby wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie. Przygotuj się dobrze i nie zaprzepaść szansy, którą daje ci los. Co tu dużo mówić o sukcesie, albo porażce pierwszej rozmowy decyduje czas. Przygotowany do biegu…no to zaczynamy maraton…w grze, gdzie stawką jest twoja kariera.

Życie w XXI wieku i ciągła pogoń za pozycją, pieniądzem i sławą. Zmieniająca się niczym w kalejdoskopie moda i uciekający czas, który w kulturze materialnej kapitalizmu – nabrał wyjątkowego znaczenia.

Wyobraź sobie, każdą minutę, która jest na wagę złota. Dlaczego? Każda znacząco przybliża cię lub oddala od zamierzonego celu, a wszystko zależy wyłącznie od ciebie i strategii jakie zastosujesz.

Oto zasady kształtowania pozytywnego wizerunku własnej osoby:

Ubiór i prezentacja osoby

Ubiór ma ogromne znacznie w prezentacji naszej osoby. Należy ubrać się stosownie do sytuacji, ale także adekwatnie do osób z którymi będziemy rozmawiać. Kobiety powinny założyć marynarkę ze spodniami lub spódnicą w kolorach klasycznych – najodpowiedniejsze będą – uniwersalna czerń, grafity lub szarości. Buty oczywiście na obcasie, choć ze względu na wygodę – panie nie powinny przesadzać z jego wysokością. Dobrym rozwiązaniem jest upięcie włosów w klasyczny kok lub zaplecenie w prosty warkocz. Nie muszę przypominać o obowiązkowym make-up, świadczącym o zdyscyplinowaniu, zaangażowaniu i wytrwałości. Mężczyźni (nawet jeśli nie przepadają) powinni założyć garnitur i krawat. Kolory stonowane i współgrające ze sobą – podobnież jak u kobiet najlepsze to grafit, szary i klasyczna czerń. Dobrym pomysłem jest założenie zegarka.

Punktualność i poczucie czasu

Nie muszę chyba przypominać jak ważne jest przybycie na czas o wyznaczonej porze, a najlepiej odrobinę przez czasem. Powinniśmy ze szczegółami opracować dotarcie na miejsce, a także wziąć pod uwagę niespodziewane okoliczności, które mogą go wydłużyć. Niestety badania pokazują, że Polacy są z natury spóźnialscy i nie przywiązują wagi do terminów. Pamiętajmy jednak, że spóźnienie się na pierwsze spotkanie jest niedopuszczalne i źle świadczy o naszej osobie.

Nieszablonowe CV

Pomyślcie sami, czy będąc pracodawcą chcielibyście oglądać 50 identycznych życiorysów. Bądź oryginalny i przyciągnij uwagę! Wydrukuj CV na oryginalnym papierze, włóż do nietypowej teczki lub eleganckiego segregatora. Postaw na nieszablonowość, dodaj trochę koloru i pogrubienia, a może nawet – „Idź na całość!” i zaprojektuj dokument w formie niebanalnego komiksu. Postaraj się, zwłaszcza gdy twoje kwalifikacje i doświadczenie – nie są bardzo rozbudowane. Takie działania dobrze świadczą o tobie, pokazują kreatywność i zaangażowanie.

Autoprezentacja doskonała

Zaprezentuj się z klasą, a odniesiesz sukces! „Badania wykazały, że treść wypowiedzi i sposób formułowania myśli podczas rozmowy to zaledwie 7% z całej komunikacji, brzmienie głosu zajmuje drugie miejsce z 38% wynikiem, a elementem decydującym i mającym wpływ na nasz sukces jest wygląd i mowa naszego ciała, który zajmuje w kontaktach interpersonalnych aż 55%

Pamiętaj o odpowiedniej modulacji. Staraj się mówić wyraźnie, odpowiednio intonując, ale także pamiętaj aby nie mówić zbyt głośno. To ma być rodzaj swobodnej rozmowy, a nie przemówienie. Ważne jest tempo i tembr głosu. Przydaje się umiejętność słuchania i skutecznie parafrazowanie, które sprawia, że rozmówca ma wrażenie porozumienia i znajomości tematu.

Komunikacja niewerbalna

To jak się poruszasz, jak gestykulujesz ma także ogromne znaczenie. Nie przesadzaj z mimiką i zbyt mocno nie wymachuj rękami. Staraj się dopasować gestykulację do wypowiedzi – podkreślając jej ważne momenty odpowiednim ruchem rąk.

Postaraj się zrobić jak najlepsze wrażenie, bo do niego właściwie wszystko zależy. Pamiętaj, że być może warto niesamowicie się zaprezentować aby odnieść pierwszy poważny sukces.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD