Lingwiści na START!


(fot. praca.newsweek.pl)

Nastały czasy gdy języki obce stały się nieodzowną częścią naszego życia. We współczesnym świecie język angielski traktowany jest już niemal jak ojczysty, a jego nieznajomość praktycznie wyklucza nas z rynku pracy.

Angielski „od kołyski”

Dziś języka angielskiego zaczynają się uczyć bardzo małe dzieci. Powstaje coraz więcej nowych szkół oferujących naukę tego języka już od niemowlaka. Maluchy poprzez gry, zabawy i piosenki oswajają się z językiem, który słyszy się niemal na każdym kroku. Dwujęzyczne dzieci posługujące się biegle językiem ojczystym oraz wymiennie drugim to już coraz powszechniejszy nurt w naszym kraju, a także popularny trend na emigracji.

Po jakiemu Polak mówi?

Wyniki badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, zawarte w raporcie „Jakość życia i spójność społeczna – pokazują następujące wyniki:

  • 41,3% Polaków nie zna żadnego języka obcego,
  • 34,1% zna język angielski,
  • 28,2 % posługuje się biegle językiem rosyjskim,
  • 20,7% deklaruje znajomość języka niemieckiego,
  • 3,2% zaledwie zna język francuski,
  • 1,2% posługuje się językiem włoskim,
  • 1,0 % zna hiszpański,
  • 1,6% zna inny język obcy, a
  • około 27% mieszkańców Polski zna co najmniej dwa języki obce (najczęściej: niemiecki, francuski, angielski)

Wymagania stawiane przez pracodawców

W obecnych czasach pracodawca stawia coraz większe wymagania przyszłemu pracownikowi. Kierownicy, właściciele firm, menadżerowie dużą wagę przywiązują do znajomości języków obcych. Od kandydatów ubiegających się o zatrudnienie oczekuje się nie tylko perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, ale i przynajmniej komunikatywnego posługiwania się drugim językiem. Nieznajomość języka angielskiego praktycznie wyklucza daną osobę z rynku pracy, która jest zmuszona szukać pracy o charakterze fizycznym. W ostatnich latach zaczęło się również pojawiać wiele ogłoszeń, w których pracodawca oczekuje od osób ubiegających się o pracę znajomości nietypowych, rzadko używanych i nauczanych języków. Wśród nich są: chiński, japoński, ukraiński, litewski czy też języki skandynawskie.

Nowe trendy językowe

Coraz powszechniejszym językiem wymaganym podczas rekrutacji staje się ponownie język rosyjski. Gospodarka na wschodzie coraz intensywniej się rozwija, a i także sama Rosja staje się coraz lepszym partnerem w interesach. Rozpoczęła się również fala poszukiwań absolwentów znających języki skandynawskie, do których zaliczamy język duński, fiński, norweski i szwedzki. Skandynawowie jako pracodawcy cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wpływ na to ma fakt, iż swoim pracownikom proponują niezwykle korzystne wynagrodzenie, opiekę socjalną, wiele przywilejów zawodowych, niższy wymiar czasu pracy. Istnieje także zapotrzebowanie na języki egzotyczne, niszowe, takie jak chiński i japoński. Są prognozy, które przewidują, że najbardziej poszukiwanym zawodem w 2020 będzie tłumacz języków azjatyckich, takich jak hinduski, chiński czy japoński.

Warto, więc uczyć się języków obcych w szkole, a także inwestować rzadkie, mało popularne języki na rynku pracy, aby podnieść swoją wartość i mieć większe możliwości w znalezieniu lepiej płatnej pracy.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD