Drabina – lista przebojów książek z 2011 roku!


(fot. fundacjagargano.pl)

Drabina to inicjatywa, która wymaga myślenia, tworzenia hierarchii literatury i człowieka. Piękno, dobro i prawda, tego chcemy szukać i znajdować w naprawdę dobrych pozycjach książkowych. Czytać, a potem mówić: to dzieło wysokich lotów…

Literacka lista przebojów, coś nowego…

Drabina to pomysł literacki, skierowany do ludzi ambitnych, ceniących wartości literackie, dbających o promowanie najlepszych książek. Popularność zyskały muzyczne listy przebojów, więc czemu ma nie być literackich list przebojów? Fundacja Gargano zadbała o to, by zaskakiwać świeżością pomysłów, odkurzać zapomniane idee i wartości. Pomysł na tworzenie hierarchii w literackim świecie, wśród licznych propozycji książkowych zrodził się po to, by zachęcić do myślenia, wnikliwej analizy literatury, długiego wczytywania się w nią. Pomysłodawcą konkursu chodziło o rozreklamowanie dobrej literatury, wciągnięcie w wir czytania, bo ciągle mamy do czynienia z niskim czytelnictwem w Polsce. Dodatkowo rynek książkowy zalany jest nowościami książkowymi, nazwa bestseller jest nadużywana, ciężko z nich wybrać prawdziwą perełką literacką. Wielu z nas czuje się zagubionych w chaosie nowości książkowych. Stąd pomysł na konkurs Drabina, głosowanie umożliwi stworzenie hierarchii. Książka to niesamowita przyjemność, ale tylko wtedy jak się w nią wczytasz. Czytanie poszerza horyzonty, rozszerza wyobraźnię, pielęgnuje bogactwo języka, dlatego tak ważne jest promowanie literackich poszukiwań.

Dlaczego Drabina?

Drabina kojarzy się ze szczeblami, aby dojść na samą górę, trzeba stawiać kroki, by przejść każdy etap. Jeśli wymagamy od siebie, możemy osiągnąć niejeden szczyt, wejść po drabinie prawdy i wysiłku. I podobnie jest tutaj – w literackiej drabinie. Na każdym szczeblu znajdować się będzie jedna wybrana przez Was pozycja. Zachęcamy do samodzielnej drogi przez wszystkie szczeble naszej drabiny. Im wyższy szczebel, tym lepsza literatura. Zawsze ważne jest czytanie, tropienie według swojego gustu indywidualnych, najlepszych pozycji, szukanie ulubionego stylu, cennych treści.
Literacka lista.
Lista książek  jest długa i bogata, nominowanych jest 15 książek, od drobnej liryki, poprzez opowieści, zbiory listów, wzruszające historie miłosne, powieści sensacyjne, kończąc na refleksyjnej poezji. Cała lista z opisami i zdjęciami znajduje się na stronie www.fundacjagargano.pl Po przeczytaniu i wybraniu swojego „faworyta” warto zagłosować i umieścić Twoim zdaniem najlepszą książkę na najwyższym szczeblu drabiny. Nie jest to koniec pomysłów na promowanie czytelnictwa i wartościowej literatury, aby kształtować gusta literackie należy zacząć od najmłodszych pokoleń, dlatego 8 pozycji książkowych jest zarezerwowanych dla rodzin z małymi dziećmi. W ten sposób z nadzieją na przyszłość budowane jest lepsze pokolenie. Zachęcamy do samodzielnej drogi przez wszystkie szczeble literackiej drabiny.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD