Przyjaźń czy kochanie – kim dla siebie jesteśmy ?


(fot. ksw-radio17.blogspot.com)

Przyjaźń i kochanie to dwa ważne słowa, zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Każdy z nas szuka obu tak bliskich relacji w swoim życiu, są to dwa ważne składniki, które dają szczęście. Ale w relacji męsko-damskiej zawsze istnieją wątpliwości czy może istnieć więź między kobietą i mężczyzną bez seksualnego podtekstu?

Większość z nas tęskni za bliską relacją, potrzebuje docenienia, akceptacji, empatii. Chcemy wierzyć, że możemy spotkać choć jednego człowieka, który nie rozczaruje nas nigdy. I rzeczywiście czasem spotyka się po prostu dwoje ludzi, którzy rozpoczynają budować  relację, tylko jaką? Jedni  zdecydowanie potwierdzą – to czysta przyjaźń, a inni stwierdzą – sama nie wiem, może to coś więcej.

Miłość – od pierwszego wejrzenia, jeśli przyjaźń – to wymaga czasu…

Psycholodzy mówią jasno, przyjaźń jest wtedy, jeśli więź miedzy kobietą a mężczyzną nie wybuchła nagle, budowana była przez jakiś okres czasu, bazowała na wsparciu, niosła ukojenie i spokój w trudnych sytuacjach życiowych. Co więcej, jest taka świadomość, że zawsze można do siebie zadzwonić, nie szarpie w środku zazdrość, w środku pragnie się dla tej osoby  jak najlepiej. Tylko, że czasami oszukujemy samych siebie, nazywając przyjacielem kogoś, kto nam się podoba, na kim nam zależy, ale różne wcześniejsze negatywne doświadczenia uczuciowe nie pozwalają na nic więcej, na żaden odważniejszy krok, a to wszystko, by zasłonić się  tarczą niezwykle odporną na zranienia.

Jedna z wybitnych amerykańskich antropologów Helen Fischer wyjaśnia dylemat relacji męsko-damskich na gruncie ewolucyjnych teorii, twierdząc, że kobiety przyjaźnią się z mężczyznami, po to, by mieć takie  awaryjne zaplecze, gdyby nie udało się życie  z obecnym partnerem.

Najpierw przyjaźń, potem miłość?

Dobrze mieć przyjaciela, bo z partnerem  nie zawsze można porozmawiać o wszystkim. Istnieje dylemat, z jednej strony seksuolodzy nie pochwalają łączenia przyjaźni z namiętnością, a z drugiej strony są dowody na to, że na gruncie wieloletniej przyjaźni powstaje związek. To podobno najlepsza podstawa dla związku… A więc może warto zacząć od przyjaźni, poczekać i zobaczyć,  może życie nas pozytywnie zaskoczy. Przyjaźń może być najlepszą podstawą głębokiej, dojrzałej miłości.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD