Godzina w prezencie


70 krajów świata co roku zmienia czas z letniego na zimowy. Zasada ta obowiązuje w całej europie (z wyjątkiem Irlandii) i większości uprzemysłowionych krajów świata jednak nie w Japonii, Rosji, na Białorusi i w Mołdawii. Bliska rezygnacji była także Ukraina.

W nocy z 27 na 28 października cofamy zegarki z 3 na 2, zatem śpimy o całą godzinę dłużej. Zmiana ta ma się ponoć przyczynić do lepszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

(fot. mmlublin.pl)

Oprócz naszego gorszego samopoczucia zmiana ta przyniesie masę różnych innych konsekwencji.

Autobusy wykonujące kursy między godziną 2 a 3 będą realizować rozkład bez zmian, jednak potem czeka je godzinny przestój. Tak samo jest z pociągami i innymi środkami transportu kursującymi planowo.

Duże problemy będą miały osoby cierpiące na bezsenność, zaburzenia ciśnienia czy trawienia. Zmrok będzie zapadał wcześniej, dlatego większość z nas nieunikanie zimowego rozbicia, stanów depresyjnych, znużenia czy apatii. Z sezonowym złym nastrojem da się jednak walczyć i wygrać szybciej i skuteczniej niż z prawdziwą depresją. Łapmy każdy promień słońca, poświęćmy weekendy na spacery, wyjdźmy wcześniej do pracy i korzystajmy z dnia. Siatkówka naszego oka zawiaduje zegarem biologicznym. Im mniej światła, tym gorzej się czujemy. Specjaliści od fototerapii przypominają o wyciągnięciu z szafy lamp. Codzienne naświetlanie oczu wartościami 2500-10 000 luksów, dla porównania w naszych mieszkaniach mamy około 500 luksów ma być panaceum na całe zło depresji sezonowej.

Oby do wiosny, kolejna zmiana czasu czeka nas już 13 marca 2013 roku.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD