Czas Honoru


(fot. filmweb.pl)

„Czas honoru” to jedyny serial telewizji publicznej godny polecenia. Serial oddaje losy Polaków w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. Aktorzy tam występujący to elitarne grono młodych i zdolnych, którzy przyjaźnią się na planie i poza nim, co dodatkowo wpływa na walory tego serialu.

Osią fabuły serialu jest historia żołnierzy Cichociemnych. Serial inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii szkolenia, by wrócić do okupowanej przez Niemców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Serial porusza też zmagania niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry oraz nazistowskiej służby bezpieczeństwa (SD), a także infiltrację ZWZ/AK przez niemieckie służby wywiadowcze (Abwehr i SD). Dodatkowo zaznaczona jest również działalność sowieckiego wywiadu wojskowego.

W zamierzeniu autorów serial składa się łącznie z pięciu serii, z których każda zawiera 13 odcinków (w sumie 65). Akcja pierwszej, drugiej i trzeciej serii rozgrywa się wiosną, latem i jesienią 1941 roku. Akcja czwartej serii toczy się od kwietnia do czerwca 1944 roku. Miejscem akcji jest Warszawa, w tym Getto warszawy, a także tereny Generalnego Gubernatorstwa, Anglii i innych krajach środkowej Europy. Piąta i zarazem ostatnia transza serii obejmuje czas akcji w końcowym okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, od kwietnia do lipca 1945 roku.

„Czas Honoru” jest zatem swoistą lekcją historii i wprowadza modę na patriotyzm.  W telewizyjnej dwójce emitowana jest już ostatnia seria, więc pozostaje nadzieja, że będzie on inspiracją dla innych twórców oraz otworzy oczy najmłodszym na okrutność wojny. Jest to także jedyna ekranizacja, która nie fałszuje rzeczywistości i nie wybiela „braci Rosjan”. Ważne jest także to, że wierzy się w tę kreację i atmosferę tamtych czasów. Duży wpływ ma również angaż przystojnych aktorów Zakościelny, Wesołowski, Wieczorkowski, Pawlicki… Te nazwiska mówią same za siebie. Serial zasługuję po prostu na miano „najprzystojniejszego”.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD