Gdy alkoholizm rujnuje moją rodzinę


(fot. 3.bp.blogspot.com)

W oczach przechodniów wysłużony samochód po umyciu i nawoskowaniu lśni jak nowy. Nikt się nie domyśla, że pod lakierem karoserię zżera rdza. Podobnie w wielu związkach za fasadą łagodnych uśmiechów nie ma spokoju, lecz strach i ból.

Skutki alkoholizmu jednego z partnerów są trudne do wyrażenia w słowach: z powodu nałogu spokój w związku zostaje zburzony; kobieta często jest zaabsorbowana powstrzymywaniem męża od picia, znoszeniem go, chowaniem pieniędzy i przypominaniem o miłości do niej i do innych; próbuje zapanować nad jego nałogiem; czuje się zniechęcona i nic nie warta; żyje w strachu, niepewności, nerwach, braku szacunku do siebie i poczuciu winy; sama miewa zmienne nastroje i traci swobodę w kontaktach z otoczeniem; skrywa uczucia i traci poczucie własnej wartości…. Tym, co zatruwa małżeńskie marzenia o radości i spełnieniu, jest niejednokrotnie nałóg, przemoc fizyczna oraz pozwalanie sobie na wpadanie w gniew, co oznacza ranienie partnera krzykiem, wyzwiskami, bezustanną krytyką, poniżaniem i groźbami. Czy można jeszcze coś zrobić? Często można.

W obliczu skomplikowanych problemów związanych z nałogiem partnera (np. nieuleczalnym alkoholizmem) kobieta dba o rozproszenie swych zgryzot poprzez przyjmowanie pomocy drugich, zwłaszcza w zakresie poprawienia swego codziennego samopoczucia. Mimo świadomości, że potrzebuje wsparcia, roztropna kobieta zwraca się tylko do osób godnych zaufania i umiejących dochować tajemnicy; nieraz są to dojrzałe panie doświadczone podobnymi kłopotami.

Niekiedy skrzywdzone partnerki muszą niejako nauczyć się na nowo ufać dyskretnym i pomocnym osobom. Owoce takiego wysiłku mogą obdarzyć pokaleczone wnętrze kobiety błogim pokojem przypominając wodę i skrawek cienia na pustyni. Nie krępuj się korzystać z takiego wsparcia. Z odwagą świadomie o nie zabiegaj, mając na uwadze przyszłe znaczne korzyści. Życzliwe gesty ze strony innych pomogą ci zajmować się swoimi sprawami i prowadzić jak najzdrowszy tryb życia, kontrastujący ze stylem twojego partnera.

Twoja przytomność i stąpanie twardo po ziemi w otoczeniu zaufanych bliskich pomoże ci w sposób zrównoważony spojrzeć na nękające cię problemy i, co ważne, nie brać winy na siebie. Nawet jeśli człowiek został pokrzywdzony przez ludzi czy los, to i tak każdy z osobna poniesie swój własny ciężar. Partner alkoholik mimo choroby jest odpowiedzialny za swoje postępowanie i za stopień zaangażowania, z jakim walczy ze swym problemem. Nie daj się też wciągnąć w destrukcyjną pułapkę chronienia partnera przed konsekwencjami jego czynów. Żyj tak jak pragniesz i nie kryj się z postanowieniem, że twoje życie będzie inne niż agresywnego czy zniewolonego nałogiem partnera, a także pozwól mu na odczucie skutków prowadzonego przez niego życia.

Niejedna kobieta chce odejść od partnera, który dręczy ją i na dodatek nie wykazuje żadnej chęci poprawy; ma silne poczucie, że związek z nim stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. W takich okolicznościach ofiara przemocy w rodzinie musi sama dokonać wyboru. Życzliwi i doświadczeni przyjaciele i członkowie rodziny powinni służyć jej wsparciem i dobrą radą, ale nie mogą naciskać, by cierpiąca osoba obrała taki czy inny sposób postępowania. Rady powinny być szczególnie delikatne i zachowawcze w sytuacji, gdy kobieta nie jest przekonana co do swoich przeczuć i nie czuje się na siłach emocjonalnych, by zająć wobec kryzysu w jej rodzinie jednoznaczne stanowisko i zacząć działać poprzez wprowadzanie radykalnych zmian.

W pewnych związkach, w których obojga partnerów łączą żywe uczucia i silne przywiązanie do siebie, są szanse na poprawę wzajemnych stosunków. Niekiedy kobieta decyduje się na pewne zmiany w swoim usposobieniu i nawykach, by polepszyć swoje relacje z niedopisującym partnerem. Zaczyna sama dbać o siebie tak czule, jakby tego oczekiwała od drugiej osoby, a więc po męsku szybko sama pokonuje zalążki problemów, nie pozwalając im narastać i ją rozdrażniać;  usuwa się na ubocze, gdy czuje, że przestaje się kontrolować; zażywa więcej ruchu i na różne twórcze sposoby wyładowuje swe emocje.

Nie dopuść, by problemy partnera zrujnowały twoje życie.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD