Seks „na urlopie”


(fot. 03varvara.wordpress.com)

Małżeństwo bez seksu? Jeżeli na jakiś czas i za obopólną zgodą, to owszem.

Będąc w związku małżeńskim, partnerzy zobowiązują się do zaspokajania potrzeb seksualnych współmałżonka. Stają się odpowiedzialni za to, w jakim stopniu intymność będzie scalać ich związek i wciąż na nowo rozbudzać romantyczną sferę miłości.

Niekiedy jednak małżonkowie są zmuszeni pozbawić siebie nawzajem tego, co im się należy i to na czas dłuższy niż jednorazowe zmęczenie czy niedyspozycja żony w trakcie miesiączki. Jeden z partnerów może się czuć wyczerpany psychicznie z powodu napięć w życiu zawodowym. W innym wypadku dużo sił i czasu pochłania ofiarne zaspokajanie potrzeb zniedołężniałych rodziców. O konieczności chwilowego zrezygnowania ze zbliżeń najlepiej otwarcie ze sobą porozmawiać.

Partner może nie mieć ochoty na seks, ponieważ przeżywa głęboki smutek albo dekoncentrujące niepokoje i rozbijające rozterki dotyczące istotnych dla niego spraw. U kobiet przyczyną niechęci do uprawiania seksu bywają paraliżujące napięcia, silne stresy, także chwilowe lub chroniczne zaniżone poczucie własnej wartości. Partnerzy obojga płci są poza tym narażeni na okresowe bądź długotrwałe rozchwiania emocjonalne czy osobowościowe; któryś partner może zacząć dostrzegać u siebie czy drugiej osoby wyraźne oznaki starzenia się i przeżywać obawy o wspólną przyszłość. Być  może jeden z partnerów dostrzegł jakieś zmiany w osobie współmałżonka i zaczyna się nagle obawiać, czy zdoła ukochaną osobę zaspokoić.  A może jedna ze stron wstydzi się coś wyznać lub bardzo się czegoś boi? To tylko część przyczyn zaprzestania współżycia.

Bez względu na naturę tego, co tymczasowo zdewaluowało wartość pożycia, należy zdobyć się na nieskrępowaną wymianę myśli. Dzięki temu żadne z małżonków nie zacznie wyciągać pochopnych wniosków. Jeżeli małżonkowie razem ustalą, że na jakiś czas z danych powodów nie będą uprawiać seksu i oboje się na to zgodzą, to będą się wspierać w tym postanowieniu i nie oddalą się od siebie.

Są jednak zdrowe granice wstrzemięźliwości w małżeństwie i jeśli się je przekroczy, związek zostaje narażony na trudności. Przykładowo, gdy kobieta z premedytacją stroni od współżycia albo gdy mężczyzna w chwilach seksualnego zaspokajania nie stara się być czuły – wystawia partnera na niechciane silne emocje i nienasycone pragnienia, mogące znaleźć ujście i szansę zaspokojenia u boku kogoś innego.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD