Serce dźwigane we dwoje


(fot. rene-magritte.org)

Małżeństwo ma sprawiać przyjemność. Jednakże nie jest to jego jedyny cel. Musi ono opierać swą trwałość i szczęście na określonych zasadach. Poniżej poznamy cztery podstawowe podstawy udanego pożycia.

I mężczyzna, i kobieta mają panować nad sobą. Bez powściągania swych emocji ich małżeństwo będzie można porównać do domu pozbawionego ścian; w taki związek łatwo wkradnie się zapalczywy gniew, łatwość ulegania kłótliwej atmosferze, podatność na ucieczki od problemów w nałogi. Realne jest też ryzyko wygaśnięcia spontanicznej żądzy seksualnej skierowanej do partnera, a przypadkowe i motywowane chęcią odpoczynku od problemów małżeńskich,  rozbudzenie pożądania do kogoś innego.

Oprócz umiejętności sprawowania władzy nad swymi pragnieniami i marzeniami, w związku nie może zabraknąć zdrowego przewodnictwa sprawowanego na korzyść każdego członka rodziny i przy jego współudziale. Nawet w nowoczesnym małżeństwie istnieje potrzeba ustalenia korzystnego podejścia małżonków do kwestii władzy w rodzinie. Związana jest ona z następującymi przymiotami i stanami: lojalnością, pokorą, chęcią dawania i dzielenia się, jak również poczuciem przynależności do siebie nawzajem. Znaczy to, że mężczyzna jest odpowiedzialny za szczęście swej żony i dzieci, zaś partnerzy ramię w ramię współpracują ze sobą i – co piękne i bezcenne – wzajemnie się uzupełniają, wykazując umiejętności, których drugiej stronie brak. Małżonkowie w zharmonizowany sposób budują swą rodzinę jako para towarzyszy i serdecznych przyjaciół – mimo że to mężczyzna jest głową rodziny, czyli jest odpowiedzialny za jej praktyczny i pozytywny wpływ na każdego domownika.

Jeżeli małżonkowie czują się ze sobą jak najlepsi kompanii w przeżywaniu świata i siebie nawzajem, to dbają o rzeczową wymianę myśli. Wiedzą, iż krytykanctwo, napastliwe przekonywanie i paplanie bez składu i ładu nie są komponentami budującej rozmowy. Dodatkowo i w przyjaźni, i w miłości musi istnieć dwukierunkowy ruch refleksji – od każdego wymaga się spokojnego i cichego wysłuchania drugiego.

Wszelkie elementy twórcze w małżeństwie ostatecznie spaja miłość. Pomaga łączyć siły wobec problemów oraz pobudza do doceniania siebie nawzajem, gdy obaj partnerzy są już starzy. Kiedy ciała wiotczeją, dwoje zespolonych uczuciem miłości ludzi jest lojalnie i nieprzerwanie blisko siebie. Każde z nich wie, że nikt tak dobrze nie zrozumie jego rozpaczliwej potrzeby doceniania, towarzystwa.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD