Kogo zabija palenie?


(fot. menshealth.pl)

Palenie papierosów to jeden z najbardziej popularnych nałogów. Jest praktykowana przez ponad miliard dojrzałych ludzi na całym świecie. Od nikotyny uzależnieni są w większości mężczyźni. Lecz z miarą upływu czasu i upowszechnieniem się emancypacji kobiet, coraz więcej sięga po papierosa.

W środowisku damskim króluje  moda na tzw. slimy (cienkie papierosy), panowie natomiast lubują się w standardowych  papierosach o dużej zawartości nikotyny. Niektórym osobom z papierosem jest po prostu do twarzy, dzięki niemu nabierają bowiem uroku i niepowtarzalności. Jedyną ale zarazem i ogromną wadą papierosów jest fakt, że są one NIEZDROWE, w znacznym stopniu wpływają wyniszczającą na organizm, powodują również raka płuc. Ciekawe jest to, że osoba,  która nigdy w życiu  nie paliła tytoniu, zapada na choroby typowe dla palaczy. Taka osoba to PALACZ BIERNY. Potencjalnie każdy z nas jest biernym palaczem, ponieważ będąc w klubie, na spacerze czy czekając na przystanku jesteśmy narażeni na wdychanie dymu papierosowego. Palący żyją średnio o ok. 14 lat krócej niż niepalący. Palenie podczas ciąży może również doprowadzić do komplikacji podczas porodu, a także spowodować gorszy rozwój psychofizyczny dziecka.

Historia palenia datowana jest na 5000 lat p.n.e. i wzięła swoje początki od szamańskich rytuałów. Wcześniej palenie ewoluowało w związku z religijnymi ceremoniami, jako rodzaj ofiary składanej bóstwom, w rytuale oczyszczenia, jak również pozwalało szamanom zmieniać stan ich umysłów w celu osiągnięcia duchowego oczyszczenia. Po tym jak Ameryki zostały zbadane i podbite przez Europejczyków praktyka palenia tytoniu rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Alternatywa dla palaczy: e-papieros.

To urządzenie ma często kształt i wymiary zwykłego papierosa. Na rynku znaleźć można także modele imitujące cygaro, ale e-papieros może również przypominać np. długopis. Klasyczny e-papieros składa się z dwóch lub trzech części i w przeciwieństwie do zwykłych papierosów, jest urządzeniem wielokrotnego użytku i wymaga z tego względu obsługi. Przy codziennym korzystaniu konieczne jest doładowywanie akumulatora oraz regularne dolewanie płynu do kartridża. Co jakiś czas (zależnie od modelu) konieczna jest wymiana kartridża i atomizera na nowy, jako że oba elementy się z czasem zużywają.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD