Nie daj się grypie


(fot. spec.pl)

Czas przeziębień i grypy zakrólował na dobre. Na rozwój wirusów wpływa pogoda. Wirusy najbardziej rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Na przekór wirusy giną, gdy chwyci mróz. Przeziębienie to wirusowa infekcjach górnych dróg oddechowych.

Główne objawy to katar, kaszel, ból gardła i podwyższona temperatura. Objawy zwykle ustępują po 5–7 dniach. Przeziębienie zazwyczaj jest niegroźne i udaje się wyleczyć domowymi sposobami. Natomiast grypa jest niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

FAZY PRZEZIĘBIENIA:

– Faza naczyniowa (trwająca 3 do 5 dni) – wirusy wnikają do ustroju i organizmu. Występują takie objawy jak: gorączka, ból, rozszerzenie naczyń, co powoduje wyciek z nosa, a następnie uczucie zatkania nosa, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. W tej fazie choroby stosuje się środki obkurczające naczynia, środki działające miejscowo, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz leki przeciwkaszlowe.
– Faza komórkowa
– charakteryzuje się zmianami struktury śluzu komórkowego i powstaniem nacieku komórkowego. Towarzyszą temu: zmiana charakteru wydzieliny z nosa, zmiana charakteru kaszlu, trudności w odkrztuszaniu, uczucie rozbicia i osłabienia wynikające z odwodnienia. Na tym etapie wskazane jest podawanie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz rozrzedzających wydzielinę i wykrztuśnych oraz odstawienie leków przeciwkaszlowych, antyhistaminowych i obkurczających naczynia, które zaczynają przeszkadzać w odkrztuszaniu gęstej wydzieliny.
– Faza trzecia
– zakażenie bakteryjne i ewentualne powikłania; zmiana charakteru wydzieliny na gęstą, zieloną o nieprzyjemnym zapachu, utrzymująca się długo gorączka lub jej wzrost. Rozszerzenie procesu zapalnego poza jamę nosowo-gardłową, na zatoki, ucho,oskrzela. Na tym etapie często trzeba już podać pacjentowi antybiotyk.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD