Bajkoterapia


(fot. encrypted-tbn2.gstatic.com)

Bajki kojarzą się z dzieciństwem i z błogą zabawą w jakiej żyją dzieci. To na jakich bajkach byliśmy wychowani przenosi się na to jak postrzegamy świat oraz w jaki sposób odczuwamy i okazujemy nasze uczucia. Więc wybór bajki jest bardzo ważny.

Najlepsze są bajki koedukacyjne, które uczą i ćwiczą pamięć. Jednakże bajki powinny również uczyć wrażliwości. Dzisiejsze bajki wcale nie są dla dzieci tylko właśnie dla dorosłych. Dzieci bowiem nie rozumieją większości dialogów więc pozostaje im tylko skupienie uwagi w aspekcie wizualnym, który bywa równie atrakcyjny. Dzieciom jednak powinno się zaszczepić miłość do rodzimych bajek.  Możemy również zaproponować dziecku nasze ulubione bajki.

Lecz bajki to nie tylko ekranizacje. Bajka to również literatura, w postaci krótkiego opowiadania zakończonego morałem. Jednak „bajkowe książeczki” powoli odchodzą do lamusa, bo rodzice nie mają czasu czytać swoim dzieciom. Najczęściej jest tak, że dziecko poznaje bajki dopiero w szkole gdy zdobędzie umiejętność czytania.

Życie to nie bajka, lecz dzięki bajkom odrywamy się od okrutności losu, codziennych problemów i rutyny. „Bajkoterapia” to inaczej terapia przez bajki. Zasadniczym jej celem jest redukcja napięcia, lęku oraz odbudowanie pozytywnego obrazu siebie i świata. „Bajkoterapia” zyskuje coraz bardziej na popularności, ponieważ jest prosta i szybko uwidaczniają się jej efekty w pracy z dziećmi. Bajki terapeutyczne dotyczą różnych sytuacji, które wzbudzają lęk. Cechą charakterystyczną jest ciężka sytuacja w jakiej znajduje się bohater oraz towarzyszący mu lęk. Bajkowy bohater uczy się różnych sposobów przezwyciężania i radzenia sobie z lękiem, trudnościami życiowymi. Bajki psychoedukacyjne wskazują „nowe twory myślenia o sytuacji lękotwórczej, tym samym przedstawić inne wzory reagowania emocjonalnego i inne wzory zachowania”. Posługujemy się taką wizualizacją w celu rozluźnienia całego ciała, mięśni, odprężenia, usunięcia zmęczenia, np. po ciężkim dniu w szkole, przykrym wydarzeniu, które było stresujące. Tłem bajki są miejsca spokojne, przyjazne i bezpieczne. „Bajkoterapia” jest lekarstwem na różnego rodzaju lęki, smutki, sytuacje kryzysowe. Szczególnie dzieci bardzo długo pamiętają przykre sytuacje, co może rzutować na dorosłość.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD