Kolor ma znaczenie


(fot. womkat.edu.pl)

Kolor ma znaczenie. Nawet nie dostrzegamy tego, że kolory jakie nas otaczają mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, aktywność i postrzeganie świata. Nasza psychika jest bardzo skomplikowana i właśnie dlatego na pierwszy rzut oka kolory wydają się nam bez znaczenia.

Niektóre kolory tak dopasowały się do nazw, że na kolor żółty mówimy, że jest „słoneczny”. Barwa jest swoistym wrażeniem psychicznym wywoływanym przez mózg ludzi i zwierząt, gdy oko  odbiera impulsy z otoczenia. Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, który odzwierciedla nasz stan ducha i upodobania. A więc poprzez kolory wyrażamy i odkrywamy samych siebie. Nawet na zakupach kolor jest ważny, bo ulubiona bluzka jest w ulubionym kolorze. Najlepiej herbata smakuje w kubku o „ukochanej barwie”, poprawiając nawet jej smak. Obecnie powszechnie wiadomo, że  zieleń uspokaja i wycisza, a czerwień – przeciwnie – pobudza i dostarcza energii. To sprawiło, że palety barw zostały wykorzystywane przez architektów, uzdrowicieli, specjalistów od reklamy, czy projektantów ubrań.  Szpitale np. stawiają na jasnozielony wystrój wnętrz (bo barwa ta relaksuje i zmniejsza wysiłek wzroku), a wszelkiego rodzaju bary i restauracje na akcenty soczystych barw, by  kolor ten pobudził apetyt i wprawił w dobry nastrój.

Barwa jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka zwanym pręcikami i czopkami. Ściślej: pręciki są wrażliwe na stopień jasności, czopki także na barwę. Są trzy rodzaje czopków, a każdy z nich jest najbardziej wrażliwy na jeden z trzech zakresów barw – niebieskiej, zielonej, lub czerwonej (przy czym zakresy te zachodzą na siebie), co łącznie umożliwia widzenie wszystkich barw. Oko ma swą ograniczoną rozdzielczość barw, tzn. czasem nie jest w stanie dostrzec różnicy występującej między dwoma barwami o różnym widmie traktując je jako takie same. Wrażliwość na barwę ma swoje uwarunkowania osobnicze, ale także jest wynikiem częstego obcowania z barwą (np. malarz, drukarz itd.). Oko ludzkie wykazuje różny stopień wrażliwości na określoną barwę co jest uwarunkowane charakterem danej osoby i jej wrażliwością. Za widzenie poszczególnych barw odpowiadają inne receptory.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD