Ciąża niezbyt radosna


(fot. materiały prasowe)

Planowanie rodziny warto brać pod uwagę nie tylko ze względu na trudności ekonomiczne i zdrowie fizyczne matki i dziecka. Ciąża jest szczególnie trudna dla kobiety nie przygotowanej do niej psychicznie.

W krajach rozwijających się znane jest przysłowie: Ciąża to hazard, a poród to walka na śmierć i życie. Wiele kobiet czuje strach przed ciążą i porodem. Ani mężczyzna, ani kobieta nie powinni uważać takich emocji za błahostki. Komfort uczuciowy podczas ciąży i porodu jest matce niezbędny i będzie procentował przez wiele lat po porodzie.

Zanim więc kobieta zajdzie w ciążę, powinna uporać się ze swymi najsilniejszymi obawami i przeanalizować swe psychiczne nastawienie do ciąży, porodu i dzieci w ogóle. Warto zastanowić się nad tym jak najwcześniej, zanim podejmie się współżycie. Kobieta oszczędzi sobie w ten sposób wiele stresów i zapobiegnie pojawieniu się nowych urazów psychicznych.

Nawet z perspektywy demografii planowanie rodziny, jak również dbanie o zdrowy poród i połóg daje same korzyści i nie potęguje przyrostu ludności. Wręcz przeciwnie, bo gdy rodzice żyją w pewności, że ich dziecko przeżyje, nie dopuszczają do narodzin kolejnych dzieci – skupiają się na tych, które już są.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD