Odpowiedzialność rodzinna


(fot. t2.gstatic.com)

Wydanie na świat dzieci to doznawanie ciepła i radości, jak również gotowość do wzięcia na siebie odpowiedzialności, ciężkich obowiązków i konieczność dostosowania się do nowej sytuacji. Powodzenie oznacza działanie we dwoje ramię w ramię.

Urodzenie dziecka to rozpoczęcie realizowania 20-letniego planu karmienia, przyodziewania, dbania o zdrowie i przygotowanie do samodzielności. Końcowych wyników nigdy nie da się w pełni przewidzieć. Jednakże radość ojca i matki z dobrze wychowanego dziecka trwa do końca życia.

Tak jak rodzice biorą na siebie ciężar odpowiedzialności za wychowanie potomstwa, tak tez małżonkowie zostający rodzicami stają się odpowiedzialni za siebie nawzajem. Co to oznacza?

Z natury rzeczy obowiązki wynikające z opieki nad dzieckiem w ciągu pierwszych miesięcy i lat jego życia spoczywają na kobiecie. Świadomy i lojalny partner nie pozostawia partnerki samej sobie w tym pracowitym okresie, by zająć się dążeniem do własnych sukcesów, lecz bierze udział w większości prac przy dziecku, np. w usypianiu, myciu, karmieniu przy stole i uspokajaniu.

Wykonywanie tych obowiązków na zmianę ochroni kobietę przed wypalającym zmęczeniem, zniechęcającym znużeniem i będzie z pożytkiem dla jej ogólnej kondycji psychicznej.

Wspólne wychowywanie dzieci pozwala każdemu partnerowi czerpać z tego novum radości, rozwijać się jako rozumiejący i empatyczny rodzic, a także utrzymuje sprzyjający w związku rytm życia, w którym nie braknie czasu na intymne chwile we dwoje, gdy maluszek już spokojnie śpi.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD