Kilka słów o intymności


(fot. itezone.pl)

Kultura globalna, powszechny trend otwartości, telewizyjne reklamy i kultura masowa nie wpłynęły na rozluźnienie kwestii nazewnictwa sfer intymnych kobiet. Nadal wstydzimy się mówić o tym otwarcie. Zupełnie jak w starożytności:

– srom – wstyd i zgryzota; sromotna klęska to porażka całkowita, okrywająca hańbą,
– kiep – gdy nasza pochwa i okolica zyskała to imię, dało on początek słowu „kiepski”,
– pochwa – futerał, pokrowiec na miecz; słowo odnosi się do koncepcji „kobiecości” jako „pojemnika” na męski, twórczy pierwiastek i określa jej rolę jako bierną.

Nie tylko nie umiemy o tym mówić, nie potrafimy też edukować naszych dzieci. Zwroty, które odnajdujemy w słowniku są zbyt medyczne, wulgarne, albo infantylne. Często mówimy zwyczajnie –  „tam”, „tam na dole”, „no wiesz gdzie”. Czy naprawdę nie ma idealnego słowa na określenie części intymnych?

Głośniej o Kobiecości – to zdrowo!

Coraz więcej kampanii reklamowych przekonuje nas, że o tę sferę życia trzeba dbać szczególnie, że najdelikatniejsza i najbardziej wrażliwa część organizmu kobiety wymaga wyjątkowej opieki i troski. Ważne jednak, aby poza wskazówkami o to, jak dbać – pomóc nazwać to, o co w istocie kobieta powinna się troszczyć, ponieważ niewiedza i wstyd nazywania części intymnych przyczyniają się do zaniedbań w dziedzinie zdrowia intymnego. Tymczasem kobiety, które mają pozytywny stosunek do swoich narządów płciowych częściej angażują się w działania promujące zdrowie intymne – np. poddają się regularnym badaniom ginekologicznym.

Kampania „Kobiecość niejedno ma imię” ma zachęcić kobiety do prowadzenia otwartego dialogu – na początek chcemy nauczyć kobiety nazywania swojej „kobiecości”. Umiejętność nazywania swoich części intymnych, rozmowa i dzielenie się doświadczeniami z kobietami mającymi podobne wątpliwości, pozwoli nam poznać, zaakceptować, i w pełni przeżywać swoją własną seksualność.

Kobiecosc.info – bo kobiecość niejedno ma imię

Na początku listopada br. pod adresem www.kobiecosc.info zadebiutował portal dedykowany Kampanii „Kobiecość niejedno ma imię”. Kobiecosc.info to szereg przydatnych, praktycznych informacji na temat zdrowia intymnego, wiele cennych wskazówek, dotyczących szeroko pojętej intymności, także w jej aspekcie psychologicznym.

Mimo, że portal kierowany jest przede wszystkim do kobiet, cenne informacje mogą tu znaleźć także mężczyźni. Otwarty dialog, także na tematy intymne, to niezwykle ważny aspekt każdego związku. Jak jednak rozmawiać, kiedy brakuje słów?

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD