Mądre sumienie


(fot. t2.gstatic.com)

Zostaw mnie w spokoju! Odczep się wreszcie! Wyrzuciłaś kiedyś z siebie taki krótki tekst, a później rozpierało cie od środka rozżalenie z powodu tego, że ktoś drugi wzbudza w tobie nadmierne poczucie winy?

Poczucie winy to pożyteczne narzędzie sumienia. Pojawia się wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę, że uraziliśmy kogoś, na kim nam zależy. Poczucie winy pokazuje, że dana osoba jest świadoma swych zobowiązań wobec partnera.

Dlatego nie uciekaj bezwiednie, gdy dopadają cię wyrzuty sumienia. Znaczy to, że uznajesz w życiu pewne normy, a wrażliwość twojego sumienia działa.

Jeżeli uznasz, że przyczyną wyrzutów sumienia jest twoje własne zachowanie, wtedy postanów, że następnym razem w danej sytuacji postąpisz inaczej. Nie pozwól przy tym, aby narodził się w tobie piekący ból popychający do niepotrzebnego zadręczania się.

A co, jeżeli to partner cię głęboko uraził? Nic lepszego niż z nim otwarcie porozmawiać. Oboje poczujecie się lepiej, gdy po raz kolejny zapewnicie się o swej miłości i o tym, że nie chcecie sobie zadawać nawzajem bólu.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD