Marilyn Monroe sprzedana


(fot. swiatobrazu.pl)

237 z 238 fotografii Miltona H. Greene’a wystawionych na aukcję 8. listopada sprzedano na pniu. 500. zarejestrowanych osób licytowało przeszło 5h, osiągnięto imponujący wynik 2,4 mln złotych dochodu.

Zainteresowanie kolekcjonerów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. To bardzo dobry znak dla rynku fotografii w Polsce, który mamy nadzieję, że rozwinie się pełną parą – mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESY Unicum.

30-to krotność ceny wywoławczej czyli 60 000 zł osiągnęło zdjęcie przedstawiające boską Marlin w sukni baletnicy. Wiąże się z nim ciekawa historia, bowiem aktorka nie zmieściła się w ubranie przez co musiała pozować w określony sposób. Rekordową cenę osiągnęło także zdjęcie „Czarnej sesji” – 50 000 zł oraz fotografia z mandoliną- 42 000 zł.

Kolekcja znajdowała się w posiadaniu FOZZ od połowy lat 90. Po śmierci Greene’a za długi przejął ją City National Bank, skąd została wykupiona przez finansistę Dino Matingasa. Ten zaś robił interesy z ówczesnym szefem funduszu i kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, uważana za jedną z największych w historii III RP defraudacji środków publicznych, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć gwiazd Hollywood.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD