Sen to nie czary


(fot. fit.pl)

Czy sny są prorocze czy to tylko przejaw naszej wyobraźni? Niejednokrotnie jednak w swym życiu doświadczamy, że obraz ze snu znajduje odzwierciedlenie w realu. Sen towarzyszy ludziom od urodzenia i jest obecny w życiu każdego człowieka.

Co noc, gdy zasypiamy i zagłębiamy się w inny świat. Świat pewnego rodzaju magii. Nie, jednak mamy wpływu na to o czym będziemy śnić. Jest to dla nas tajemnicą a treść snu jest tylko naszym życzeniem. Wkraczając w świat snu tracimy kontakt z rzeczywistością, a nasze ciało i dusza wypoczywa. Nie wszystkie sny pamiętamy, mimo iż każdej nocy o czymś śnimy. Sen czasem oddaje wrażenie rzeczywistości, wówczas budząc się często pojawia się wrażenie, że działo się to naprawdę tzw. syndrom deja vu. Może być także zupełnie nierealny czasem nawet absurdalny. Po przebudzeniu wówczas myślimy: „jak dobrze, że to był sen”.

Sen jest szczególnym stanem układu nerwowego. Ochota na drzemkę pojawia się cyklicznie i nasila się szczególnie w nocy lub w stanie skrajnego zmęczenia, podczas którego następuje wyłączenie świadomości, pojawia się również bezruch. Sen jednak nie jest procesem trwałym  i łatwo go przerwać (hałas), charakteryzuje się więc ustępowaniem pod wpływem czynników zewnętrznych i tym samym różni się od śpiączki. Rytm zapadania w sen jest regulowany poprzez stopień natężenia światła oraz poprzez bodźce pochodzące z zewnątrz. Sen ma fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego oraz całego organizmu, gdyż podczas snu następuje regeneracja i odpoczynek. Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu wszystkich procesów w naszym organizmie. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych: zaburzenia nastroju, utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji, spadek motywacji.

Często staramy się interpretować sny. Proces ten znany był już w starożytności, kiedy to wierzono, iż za pośrednictwem snu kontaktujemy się z Bogiem. Doszukiwanie się w snach ukrytych symboli znane i praktykowane jest także dziś. Choć naukowcy są w stanie wyjaśnić skąd biorą się sny, to jednak symbolika ich do dziś stanowi zagadkę. Znaczenie snów jest trudne do jednoznacznej interpretacji, gdyż mogą być one odczytywane na wiele sposobów. Pomocne w tym celu są senniki, dzięki którym możemy przybliżyć sobie znaczenie snów.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD