Okularnicy są modni


Ze szkolnych czasów najlepiej pamiętamy nasze „szkolne miłości” i ” szkolne łamagi w okularach”. Właśnie wtedy przymus noszenia okularów był najgorszym możliwym wyrokiem, a osoba je nosząca stawała się adresatem kpin. Osobom w okularach przypisywano niechlubne epitety, które niewątpliwie były bardzo dotkliwe. Okulary więc były złem koniecznym, z którym wielu nie chciało się pogodzić, szkła kontaktowe nie były tak szeroko dostępne, ale ich cena także była „niedostępna”.

Lecz czasy się zmieniają. Okulary szczególnie te w „kujońskich” oprawkach stały się modowym hitem. Teraz w okularach chodzi każdy poczynając od przysłowiowego kujona do nonszalanckiego celebryty. Również z uwagi na ochronę i zdrowie oczu zaleca się noszenie ochronnych modeli przy częstym kontakcie z ekranem telewizora lu laptopa. Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją zarówno szkieł, jak i oprawek okularowych. Ich ceny wahają się od kilku złotych – od prostych – szerokodostępnych (w zasadzie w każdym większym sklepie czy dużych placach targowych) do niekiedy tysięcy złotych. Ich projektowaniem zajmują się także profesjonalni projektanci mody. Oprawki dla okularów projektują bowiem takie marki jak Gucci czy D&GPierwotnie okulary miały funkcją korygującą.  Postrzegano je jako przyrząd znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku. Dzisiaj okulary pełnią ważna funkcję w świecie mody jako profilaktyczny element estetyczny. Największymi producentami i eksporterami okularów są Włochy, ku zaskoczeniu drugie miejsce zajmuje Honkong. Obecnie okulary bywają często zastępowane także bardziej wygodnymi soczewkami kontaktowymi. Szacuje się, że nosi je ok. 150 mln osób. w szczególności ułatwiają życie osobom na stałe związanym z okularami ze względu na poważną wadę wzroku. Niektórzy sportowcy także są „zaprzyjaźnieni” z soczewkami, dzięki czemu czynne uprawianie tego rodzaju pasji jest w ogóle możliwe.

Jednak jedna „odmiana” okularów jest niezmiennie popularna. Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed nadmiernym promieniowanie UV, ale dodają swoistego poczucia pewności siebie. Za przyciemnianymi szybami ukrywamy nie tylko nasz wzrok ale i gnębiące nas smutki i problemy.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD