Co jeść aby nie chorować ?


(fot. t2.gstatic.com)

Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz. Jan Kochanowski miał 100 procentową rację co do tego stwierdzenia. Powinno się zatem uświadamiać społeczeństwo. Nasze zdrowie równa się zdrowa dieta.

Sekretem utrzymania odpowiedniej odporności  jest  racjonalne  odżywianie oparte na: warzywach, tłuszczach nienasyconych, białku, minerałach i witaminach. Natomiast dieta oparta na wysoko przetworzonym pokarmie typu fast food, zawierającym dużo cukrów i składników wyniszczających naturalną florę bakteryjną, powoduje znamienite szkody, co w konsekwencji prowadzi do całkowitej i bezpowrotnej utraty zdrowia. A przecież nikt nie chce doświadczyć okrucieństwa choroby mam tu na myśli alergie pokarmowe, zapalenie jelit czy też tzw. choroba Leśniewskiego-Crohna).

Oto kilka rzeczy, o których szczególnie warto pamiętać, komponując posiłki:

– Tłuste ryby

Ryby powinny pojawiać się na naszym stole przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Żywieniowcy i lekarze doradzają ograniczenie tłustych pokarmów w diecie, jednak to zalecenie absolutnie nie dotyczy tłustych gatunków ryb morskich. Zawierają one bowiem niezwykle ważne dla naszego zdrowia niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3.

– Warzywa

Warzywa są dla człowieka bogatym źródłem witamin i innych substancji bioaktywnych, które niezbędne są do prawidłowego działania organizmu. Oto warzywa, które można jeść do woli, i na pewno się  po nich nie przytyje:
ogórki, rzodkiewki, sałatę, kapustę białą, włoską i czerwoną, pomidory, groszek zielony, selery, kalarepę, pory, czosnek, soję, soczewicę, paprykę, szparagi, chrzan.

– Kasza w szczególności jaglana

Królowa Kasz czyli jaglanka jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza, obfituje w żelazo i białko, witaminy z grupy B oraz substancje mineralne: wapń, fosfor, potas. Wzmacnia nerki, harmonizuje śledzionę i żołądek, usuwa z organizmu tzw. wilgoć, która jest przyczyną częstych stanów zapalnych m.in. górnych dróg oddechowych.

– Czerwone mięso

Zawiera znaczne ilości dobrze przyswajalnego białka, cynku i żelaza oraz witamin z grupy B. Czerwone mięso szczególnie zalecane jest nastolatkom, których organizm się rozwija, kobietom w ciąży i w czasie menstruacji, szczególnie narażonych na niedobory tego składnika.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD