„NIE” wypowiadane z wdziękiem


(fot. t3.gstatic.com)

Osoby o dobrym sercu mają kłopot z asertywnym „Nie”.  Często zgadzają się na coś, na co zupełnie nie mają ochoty. Biorą na siebie za dużo rzeczy, bo nie potrafią odmówić. Pora więc pomyśleć również o sobie.

Podstawą w tej kwestii jest przyznanie się przed sobą samym jak często robisz to, czego oczekują od ciebie inni. Kiedy ktoś cię znowu o coś prosi, odczuwasz niewypowiedzianą irytację i masz ochotę krzyknąć – NIE. W końcu jednak i tak tego nie robisz i z wymuszonym uśmiechem na ustach pomagasz innym. Następnie zastanawiamy się nad powodem naszej wymuszonej zgody. Istnieje wiele powodów, które owocują całkowitym  podporządkowaniem się wymaganiom innych osób. Może to być kwestią wychowania, że potrzeby innych stawiamy ponad własnymi. Jest tylko jeden istotny problem – wszyscy wokół są zadowoleni prócz Ciebie. W głębi jednak czujemy się sowicie zmęczeni i chcielibyśmy zmienić to niezmienne zachowanie. Należy zdobyć się na wewnętrzne „przełamanie” i w grzeczny sposób odmawiać, podając niepodważalny argument. Należy zatem nauczyć się zdrowego egoizmu. Jest to swoiste połączenie „miłości” do samego siebie i umiejętności odmawiania, pamiętając jednocześnie, aby nikogo nie zranić.

– Bliscy nie mogą za ciebie decydować

Obawiasz się, że bliscy obrażą się na ciebie i będą „mniej kochać”.  W rzeczywistości jednak nie decyduje to o skali miłości matczynej,ojcowskiej czy siostrzanej, bo ta „miłość” emanuje bezinteresownością i stałością. A jeżeli nasz partner nie zaakceptuje nutki zdrowej asertywności, to nie warto po nim płakać. W miarę upływu czasu nasi bliscy powinni zacząć szanowań nasze nowe oblicze, jednakże musimy zachować bezstronną konsekwencję w działaniu.

– „Przyjaźnie” odmawiaj przyjaciołom

Przyjaźń to zrozumienie czyichś potrzeb i akceptacja kogoś jakim jest. Dlatego też prawdziwy przyjaciel nie powinien obrazić się, jeśli zadbamy o swoje w sposób bardziej radykalny. Zatem jeżeli nie możemy spełnić danej prośby, po prostu szerze o tym poinformujmy. Przyjaciel w tej sytuacji może się czuć zdezorientowany, potrzebne są więc wyjaśnienia tej nagłej zmiany. Przyjaźń wcale nie oznacza, że powinniśmy być na każde zawołanie drugiej osoby i spełniać wszystkie jej zachcianki oraz prośby.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD