„Zdrowa” antykoncepcja


(fot. zdrowiekwartalnik.pl)

Jak uprawiać bezpieczny seks, który będzie satysfakcjonujący i wygodny dla obojga partnerów?  To pytanie zadają sobie również coraz częściej mężczyźni.

Najlepszym i najbardziej etycznym sposobem, aby uniknąć nieplanowanej ciąży jest tradycyjne prowadzenie „kalendarzyka” z uwzględnieniem dni płodowych oraz reakcji naszego organizmu jak np. temperatura ciała czy stan śluzu. Decyzja o zostaniu „mamą” powinna być przemyślana i świadoma. Na rynku istnieje wiele środków antykoncepcyjnych. Jednakże wybór należy podporządkować swojemu zdrowiu i zdać się instynktownie na  komfort stosowania.

– Tabletki hormonalne jednoskładnikowe

Pigułki te zawierają tylko jeden składnik hormonalny. W Polsce dostępne są jedynie pigułki zawierające dezogestrel, który jest syntetyczną pochodną hormonu ciążowego (progesteronu). Poleca się je kobietom wymagającym skutecznej antykoncepcji, u których występują równoczesne przeciwwskazania do typowych metod prewencyjnych.  Należy jednak pamiętać, że kobiety przyjmujące owe  jednoskładnikowe „lekarstwa” nie mogą się spodziewać regularnych, normalnych miesiączek. Krwawienia mogą nawet nie występować w ogóle, albo w postaci  plamienia, w nie dających się przewidzieć okresach.

– Plastry antykoncepcyjne

Kobiety pracujące, zabiegane i aktywne nie chcą decydować się na pigułki, które należy przyjmować codziennie, najlepiej o tej samej porze. Idealnym rozwiązaniem są dla nich plastry antykoncepcyjne. Evra to jedyne dostępne w Polsce plastry. Zawierają one dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen oraz progestagen. Od chwili przyklejenia pierwszego plastra, substancje te są w sposób ciągły uwalniane przez skórę do krwiobiegu zapobiegając w ten sposób ciąży. Plastry są bardzo wygodne w codziennym życiu. Nie szkodzi im ani woda ani nadmierna wilgoć. Można także w nich uprawiać dowolny sport.

– Zastrzyki hormonalne

Zastrzyki antykoncepcyjne przeznaczone są dla kobiet, które nie mogą przyjmować doustnych środków hormonalnych. To metoda dla kobiet ze schorzeniami wątroby, zakrzepami w naczyniach krwionośnych, z chorobami nowotworowymi, a także dla kobiet karmiących. Zastrzyki antykoncepcyjne podawane są domięśniowo i wykonuje się je co trzy miesiące. Preparat hamuje jajeczkowanie oraz wpływa hamująco na rozwój komórek nowotworowych piersi, wpływa również hamująco na rozrost błony śluzowej macicy i dzięki temu zmniejsza endometriozę (przerost błony śluzowej macicy poza macicę).

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD