Barbórka święto górników i geologów


(fot. superauto24.se.pl)

Dokładnie dziś czyli 4 grudnia górnicy, geolodzy i poszukiwacze innych paliw kopalnianych obchodzą swoje święto. Dokładniej wiąże się to z imieninami ich patronki – Barbary.

Każdy obchodzi to święto inaczej, jak to było w tym roku?

Wieliczka nie tylko sola stoi.

3. grudnia w wielickiej kopalni Barbórkę obchodzili górnicy oraz zaproszeni goście. Zgodnie ze zwyczajem uroczystości rozpoczęła msza w kaplicy św. Kingi. Modlitwie przewodniczył ksiądz biskup Jan Zając. – Być solą ziemi… Te słowa szczególnie trafiają do ludzi pracujących w tej kopalni – powiedział w homilii ksiądz biskup. – Wielicka kopalnia to symbol i świadectwo wielowiekowego trudu, zaś kaplica św. Kingi jest czytelnym znakiem wiary górników, symbolem mającym wymiar ewangelizacyjny.

50 rajd Barbórka

1 grudnia na ulicach Warszawy odbył się kolejny, już 50 rajd barbórkowy. Liczył zaledwie 21 kilometrów podzielonych na 4 odcinki. Kierowcy ścigali się kolejno w Twierdzy Cytadeli, na Torze Służewiec, po ulicach Bemowa oraz na Karowej. Gwiazdą rajdu był Felix Baumgartner, który zjawił się na zaproszenie Tomasza Kuchara, pięciokrotnego zwycięzcy Rajdu Barbórka. Nie było to jednak pierwsze wystąpienie tego sławnego skoczka, w 2005 roku zajął 10. miejsce.

Z Prezydentem w tle.

Górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku, ołowiu i soli oraz zakładów wydobywczych nafty i gazu wód leczniczych i termalnych na Śląsku świętują już kolejny dzień.

Dziś jednak dołączy do nich  Bronisław Komorowski. Prezydent spotka się z górnikami kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju, obchodzącej w tym roku 50-lecie istnienia. Uroczysta akademia odbędzie się też w Wyższym Urzędzie Górniczym, który nadzoruje pracę kopalń i kontroluje bezpieczeństwo w górnictwie. Akademia zwieńczy obchody 90-lecia nadzoru górniczego na ziemiach polskich, świętowane pod hasłem „Górnictwo z zasadami”.

 

l

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD