Kot czy pies?


Wszyscy kochamy zwierzęta a przynajmniej powinniśmy je kochać. Więc dlaczego nie zdecydować się na posiadanie „wiernego pocieszyciela”? Rodzaj zwierzęcia można bowiem dostatecznie dopasować do standardów mieszkania, trybu życia i charakteru.

Oczywiście taka decyzja jest zobowiązująca, bo nikt nie chciałby być oddanym po tygodniu do schroniska czy bezpańsko pozostawiony na nieznanej ulicy. Więc zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na rasowe zwierzaki z tzw. rodowodem, można je zaadoptować. Taka adopcja nie wymaga nakładu materialnego, lecz czystej miłości i opieki. Warto jednak poświęcić chwilę na rozmowę z opiekunami, żeby dowiedzieć się, jaką pies miał przeszłość i z jakiego powodu trafił do schroniska. W dobie internetu nie jest trudno trafić na grupy dyskusyjne czy informacje, które pomogą w dobrym ułożeniu relacji z „pupilem”. Szczególnie warte polecenia są strony internetowe i grupy, gdzie ludzie dzielą się doświadczeniami na temat „pozytywnego wychowywania” zwierząt.

No dobrze a jeżeli w końcu jesteśmy pewni swej decyzji, to jakie zwierzątko wybrać? Czy ma to być piesek czy raczej koteczek? Otóż dla osób zapracowanych, którzy ciągle gonią i za pieniędzmi i za karierą najlepszym rozwiązaniem jest właśnie kot, który również chodzi własnymi drogami. Kot bowiem nawet lubi samotność i dobrze czuje się nawet w przysłowiowej „klitce”. Podobno kota można zagłaskać na śmierć, lecz różnie bywa z ludzką czułością. No ale naszemu koteczkowi należy się „wieczorna” porcja czułości. Jeżeli chodzi o kocie minusy to największym minusem jest liniejąca sierść, która dodatkowo może uczulać.

Nie od dziś natomiast wiadomo, że najlepszym przyjacielem człowieka jest wierny i merdający ogonem pies. Pies jest zwierzęciem bardzo towarzyskim, wchodzi więc bardzo chętnie we wszelkie interakcje ze swoim opiekunem. Pies jest  z reguły bardzo absorbujący. Opieka nad nim wymaga sporo czasu. Żadną tajemnicą nie jest to, że większość ras wymaga czegoś więcej niż „wyjścia na siusiu”. Ogólnie można powiedzieć, że psy potrzebują lidera. Jeśli jasno określisz „kto tu rządzi” istnieje duża szansa, że pies nie będzie sprawiał wielu kłopotów. Pamiętaj jednak, że nie każdy to potrafi; czasami trzeba być dla psa twardym (oczywiście w pozytywnym, wychowawczym sensie) a przede wszystkim konsekwentnym.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD