Mężczyźni bez plemników


(fot. eioba.org)

(fot. eioba.org)

Czy można być mężczyzną bez plemników? Zastanawiający jest fakt, iż wraz ze spadkiem przyrostu naturalnego naukowcy zauważyli spadek ilości plemników u mężczyzn. Więc może znikoma ilość „wpadek” wynika z tego, że mężczyźni niewieścieją, a nie dlatego, że mamy szeroki dostęp do różnorodnych metod antykoncepcji.

Za kilkadziesiąt lat cudem będzie, że na świat przyjdzie dziecko naturalnie poczęte. Oczywiście dzisiejsza medycyna dokonuje cudów i na świecie popularne jest „dziecko z probówki”. Lecz taki sposób poczęcia uchodzi za nieetyczny i niehumanitarny.

Wystarczy pozornie niegroźny uraz, albo infekcja wywołana przez bakterie, wirusy, czy grzyby, a już męska zdolność do rozrodu się obniża. Przyczyn jest znacznie więcej, choćby choroby autoimmunizacyjne, ograniczające ruchliwość plemników czy wytrysk wsteczny (nasienie cofa się do pęcherza moczowego, więc plemniki nie mają szans, by trafić do celu), spowodowany przez operację urologiczną, stwardnienie rozsiane, a nawet leki uspokajające. Co piąta para w Polsce ma problem z poczęciem potomstwa, mimo regularnego współżycia i niestosowania żadnych metod antykoncepcyjnych. Statystycznie męskie nieprawidłowości dotyczą już połowy starających się par, chociaż lekarze zajmujący się niepłodnością (czyli potencjalnie uleczalnymi problemami z płodnością) przyznają, że proporcje stale zmieniają się na niekorzyść mężczyzn. Zarazem podkreślają, że leczenie panów zazwyczaj jest łatwiejsze niż pań. Ośmiu na dziesięciu niedoszłych tatusiów wychodzi z gabinetu jedynie z listą zaleceń dotyczących zmiany trybu życia, receptą na środki doustne (zazwyczaj wzmacniające, antybiotyki, hormony) i w nieodległej przyszłości może cieszyć się z ojcostwa. Czasem konieczne są  jednak zabiegi chirurgiczne, z powodu położenia jąder poza workiem mosznowym czy żylaków powrózka nasiennego, odpowiedzialnych za zbieranie się krwi w jadrze.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD