Bez bohaterstwa


(fot. gstatic.com)

(fot. gstatic.com)

Czułam się zmuszona stłumić swe emocje, też ból.

I kobiety, i mężczyźni mogą niekiedy posłyszeć skierowane do siebie uwagi w rodzaju: Zachowuj się po męsku albo Weź się w garść. W takich komunikatach kryje się jednak wielkie stop dla emocji, które szukają ujścia. Jeżeli go nie znajdą, będzie ci na co dzień towarzyszyć wiele wynikających z nich napięć. Dlatego nie próbuj być bohaterką i nie porównuj się z innymi w kwestii skali i stopnia emocji, jakie wyrażasz ty i jakie wyrażają oni. Dlaczego? Możesz stracić bardzo ważną rzecz, mianowicie możliwość spojrzenia na swe emocje z właściwej perspektywy. Taka prawidłowa i zdrowa dla ciebie sytuacja wytworzy się wtedy, gdy w naturalny i zdroworozsądkowy  sposób ujawnisz uczucia oraz uzupełnisz to przeżycie praktyczną i rozważną wiedzą o konsekwencjach danego sposobu wyrażania przez siebie uczuć.

Ten, kto chce pocieszyć drugą osobę, może zainspirować się podejściem widocznym w poniższym fragmencie monologu wewnętrznego:

Nie muszę ukrywać tego, co czuję. Szybciej doznam ulgi. Jeżeli zechcę pobyć sama, to o tym powiem. A jeżeli będę czuła potrzebę, by ktoś przy mnie był, to w razie potrzeby jasno to zakomunikuję. Ale nie będę wstydziła się swoich uczuć.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD