Głęboko w ciało


(fot. gstatic.com)

(fot. gstatic.com)

Ciało jest tak samo ważną, integralną częścią osoby jak intelekt i emocje. Można stwierdzić, iż cielesność oznacza nasze człowieczeństwo.

Wraz z dojrzewaniem kobieta może rozwijać w sobie coś więcej niż tylko własny gust i dbanie o zdrowy wygląd. Niezwykłym przeżyciem będzie dla niej kształtowanie w sobie umiejętności odczuwania swego ciała. Zabarwiając tę myśl poetyckością, własne ciało stanie się dla kobiety tym, które czuje i które rozumie, co to znaczy cieszyć się przeżywaniem świata na swój indywidualny sposób, z charakterystyczną dla siebie siłą woli i żywiołowością. Czy przesadnie skupiasz się na zabieganiu o atrakcyjną powierzchowność? Czy nienawidzisz własnego ciała? Może z entuzjazmem rozwijasz swe wnętrze, intelekt, duszę, a o rozwijaniu bliskiego kontaktu z własnym ciałem myślisz raczej niechętnie? Zaakceptuj swoje ciało takim, jakim ono jest. Aby tak było, musisz je dobrze poznać. Nie pozwalaj, by za twoim współudziałem i pośrednictwem inni, poprzez trendy kultury czy mody, doszukiwali się w nim braków.

Gorąca zachęta do wyrobienia zwyczaju wsłuchiwania się w swe kobiece ciało tkwi w słowach Autorki Biegnącej z wilkami Clarissy Pinkoli Ester:

Ciało ma być schronieniem ducha (…), ma przechowywać pamięć i wypełniać nas doznaniami (…) być najdoskonalszym pożywieniem dla psychiki. Ciało ma nas unosić, poruszać, wypełniać wrażeniami na dowód, że istniejemy, że jesteśmy tutaj; ma dawać oparcie, ciężar, poczucie fizyczności. (…) Bez ciała nie byłoby nieważkości. (…) Ciało jest jak wyrzutnia rakietowa. Z jej kapsuły dusza wygląda przez okienko na tajemnicze gwiaździste niebo i jest olśniona.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD