Czy to epidemia?


(fot. gstatic.com)

(fot. gstatic.com)

Jadąc autobusem, robiąc zakupy czy nawet wyrzucając śmieci spotykamy ludzi kichających. Do zarażenia dochodzi banalnie łatwo, lecz niełatwo zwalczyć tegoroczny, a do tego zmutowany wirus grypy. Obecnie w przychodniach jest tyle chorych, że szczęśliwy ten, który w ogóle doczeka się porady lekarskiej.

Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.

Oblężone przychodnie, tłumy na szpitalnych dyżurach. Tygodniowo przybywają tysiące zakażonych grypą, setki osób wymagają hospitalizacji, a to dopiero początek. Chociaż w ubiegłym tygodniu liczba prawdopodobnych (nie ma jeszcze potwierdzonych oficjalnie wyników badań wirusologicznych – zatem mogą to być także przypadki łagodniejszych infekcji wirusowych) zachorowań na grypę przekroczyła 80 tysięcy, a tydzień wcześniej 60 tysięcy, szczyt zachorowań, a przynajmniej utrzymanie się wysokiego poziomu zachorowań, jeszcze przed nami i miliony Polaków powinny pomyśleć o szczepieniu. Ta forma zabezpieczenia sprawdza się w wielu krajach zachodnich, tymczasem rodacy szczepią się niechętnie. Po aferze z „pandemią” grypy w latach 2009-2010, do której w końcu nie doszło, nasza nieufność wzrosła. Skutek to swobodne rozprzestrzenianie się wirusa w populacji, wzrost nie tylko zachorowań, ale i powikłań.Warto pamiętać, że na grypę można zachorować niemal w każdym miesiącu, a spadek zachorowań w tym roku przyjdzie dopiero prawdopodobnie w kwietniu. Dość zatem czasu pozostało, by zmniejszyć ryzyko.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD