Dlaczego dręczą nas koszmary?


(fot. bp.blogspot.com)

(fot. bp.blogspot.com)

Koszmar to bardzo negatywne słowo, lecz miewa je każdy. Można mieć koszmarne życie, przeżywać koszmarne chwile czy mieć za sobą koszmarny dzień. Każdy z nas miewa także złe sny tzw. koszmary, które czasami mogą się nawet  regularnie powtarzać.

Powstawanie koszmarów związane jest prawdopodobnie z kształtowaniem się sumienia i poczucia winy. Przypuszcza się także, że koszmary senne mogą występować jako reakcja  na niepokój w rodzinie lub z powodu innych urazów psychicznych. Koszmary senne są swoiście podobne do siebie i stanowią sygnał o psychicznym zranieniu. Mogą być również objawem rozwijania się chorób somatycznych i zaburzeń w fizjologii organizmu. W teorii psychoanalitycznej interpretuje się marzenie senne jako spełnienie pragnienia, które nie jest spełniane w rzeczywistości. Może to być spowodowane fizycznymi, obiektywnymi przeszkodami (np. kiedy więzień ma sny seksualne) lub wewnętrznym zakazem – konflikt wewnętrzny. W tym drugim przypadku spełnienie pragnienia może wywoływać poczucie winy i lęk, który sprawia, że spełnienie marzenia jest przeżywane jako koszmar. Odrębna interpretacja dotyczy spełnienia fantazji, które mogą być dla jednostki niebezpieczne, takich jak tendencje. Koszmary mogą też przedstawiać powszechne w danej kulturze metafory, np. kobieta śniąca o spadaniu może podświadomie obawiać się uznania przez otoczenie za „kobietę upadłą”.

A oto przykłady typowe dla dręczących nas koszmarów, wtedy często śnimy, że:

– jesteśmy nadzy
– spadamy w przepaść
– topimy się
– widzimy śmierć bliskich osób
– mamy uczucie niemożności ucieczki przed niebezpieczeństwem
– widzimy duchy, potwory i inne postacie wywołujące uczucie strachu
– przeżywamy przykre wydarzenie, które może śniącego w nieodległym czasie spotkać (np. egzamin w szkole, zwolnienie z pracy itp.)
– sny o treści kryminalnej (aresztowanie, rewizja)
– sny o treści suicydalnej (wbicie sobie noża w brzuch, powieszenie się)
– wypadanie stałych zębów

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD