Dlaczego dręczą nas koszmary?
Koszmar to bardzo negatywne słowo, lecz miewa je każdy. Można mieć koszmarne życie, przeżywać koszmarne chwile czy mieć za sobą koszmarny dzień. Każdy z nas miewa także złe sny tzw. koszmary, które czasami mogą się nawet regularnie powtarzać.
Powstawanie koszmarów związane jest prawdopodobnie z kształtowaniem się sumienia i poczucia winy. Przypuszcza się także, że koszmary senne mogą występować jako reakcja na niepokój w rodzinie lub z powodu innych urazów psychicznych. Koszmary senne są swoiście podobne do siebie i stanowią sygnał o psychicznym zranieniu. Mogą być również objawem rozwijania się chorób somatycznych i zaburzeń w fizjologii organizmu. W teorii psychoanalitycznej interpretuje się marzenie senne jako spełnienie pragnienia, które nie jest spełniane w rzeczywistości. Może to być spowodowane fizycznymi, obiektywnymi przeszkodami (np. kiedy więzień ma sny seksualne) lub wewnętrznym zakazem – konflikt wewnętrzny. W tym drugim przypadku spełnienie pragnienia może wywoływać poczucie winy i lęk, który sprawia, że spełnienie marzenia jest przeżywane jako koszmar. Odrębna interpretacja dotyczy spełnienia fantazji, które mogą być dla jednostki niebezpieczne, takich jak tendencje. Koszmary mogą też przedstawiać powszechne w danej kulturze metafory, np. kobieta śniąca o spadaniu może podświadomie obawiać się uznania przez otoczenie za „kobietę upadłą”.
A oto przykłady typowe dla dręczących nas koszmarów, wtedy często śnimy, że:
– jesteśmy nadzy
– spadamy w przepaść
– topimy się
– widzimy śmierć bliskich osób
– mamy uczucie niemożności ucieczki przed niebezpieczeństwem
– widzimy duchy, potwory i inne postacie wywołujące uczucie strachu
– przeżywamy przykre wydarzenie, które może śniącego w nieodległym czasie spotkać (np. egzamin w szkole, zwolnienie z pracy itp.)
– sny o treści kryminalnej (aresztowanie, rewizja)
– sny o treści suicydalnej (wbicie sobie noża w brzuch, powieszenie się)
– wypadanie stałych zębów