Koniec bolesnych miesiączek


(fot. rossnet.pl)

(fot. rossnet.pl)

Która z pań nie odczuwa comiesięcznych boleści? Tej kobiecej przypadłości nie można wyleczyć, jednak można zneutralizować i wcale nie chodzi o tony tabletek przeciwbólowych.

Skurcze w dole brzucha, tępy ból w krzyżu i zawroty głowy. Te objawy zwykle towarzyszą większości z nas, co miesiąc. Bolesne menstruacje, bo to o nich mowa, można jednak spróbować złagodzić. Około 40% dorosłych kobiet ma bóle miesiączkowe. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w przeddzień lub pierwszego dnia krwawienia. Następnego dnia z reguły stopniowo zmniejszają się i zanikają, mogą jednak utrzymywać się przez cały czas trwania krwawienia miesiączkowego. Bóle, niezależnie od tego czy są silne czy lekkie nigdy nie są przyjemne i zawsze staramy się załagodzić ich nieprzyjemne skutki. Bóle menstruacyjne pojawiają się na skutek silnych skurczy macicy. Zbyt duże wytwarzanie prostaglandyn w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy, prowadzi do jej gwałtownych drgań, utrudniających swobodne wypływanie krwi menstruacyjnej. Mogą być jednak także wywołane przez czynniki psychiczne, bądź uwarunkowania hormonalne. Pojawiają się podczas pierwszej miesiączki i towarzyszą kobietom zwykle do pierwszego porodu.

– Ulgę w bólu przynoszą miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza. Najlepiej jest wykorzystać do tego celu olejek lawendowy, który ma działanie relaksujące i rozkurczowe.
– Można przygotować sobie ciepłą kąpiel, ale nie może być ona gorąca, gdyż mogłoby to zakończyć się krwotokiem.
– Jak najwięcej w tym czasie powinno się odpoczywać i unikać forsownych ćwiczeń fizycznych. Zaleca się natomiast uprawianie jogi. Niektóre asany przynoszą natychmiastowe ukojenie w bólu.
– Picie naparów z rumianku rzymskiego, liści malin, nagietka, kaliny lub mięty na 2-3 dni przed spodziewana menstruacją i w trakcie. Mają one łagodne działanie rozkurczowe.
– W czasie bolesnych miesiączek najlepiej jest unikać potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych oraz zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i coca-coli na rzecz naparów ziołowych lub wody mineralnej.
– Przygotuj napar i pij po łyżeczce 2 razy dziennie: pół łyżeczki ziela ruty zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj przez 3 minuty.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD