Trend na kulinaria i gotowanie – skąd to się wzięło?


(fot. we-dwoje.pl)

(fot. we-dwoje.pl)

Obecnie możemy zaobserwować swoistą modę na gotowanie. Początkiem tego zjawiska były programy kulinarne emitowane w telewizji. Pierwsze formy programów były czysto teoretyczne, jedna osoba (zazwyczaj wykwalifikowany kucharz jak Robert Makłowicz, lub gwiazda lubiąca gotować jak Ewa Wachowicz) pokazywała przygotowanie wybranych potraw i przepisów. Widzowie patrzyli z zaciekawieniem „co też tym razem ugotują”.

Z czasem jednak zapragnęli sami realizować pokazywane przepisy. Naprzeciw wyszły im hipermarkety, które zaczęły znacznie lepiej zaopatrywać swoje sklepy. Dzięki temu można było zakupić potrzebne produkty, których w swoim programie używała np. Nigella Lawson. Zainteresowanie gotowaniem rosło, pojawiało się zapotrzebowanie na strony internetowe z przepisami, bo pojawili się zainteresowani czytelnicy.

Obecnie gotowanie jest modne, ludzie gotują, bo chcą nie dlatego, że muszą. Dania przez nich przyrządzane stają się coraz bardziej wyrafinowane. Dodatkowo w Polsce zaczęły się pojawiać programy kulinarne specjalnie dla amatorów. „Najświeższym” tego typu programem jest Masterchef, wcześniej Ugotowani.

Dla Polaków gotowanie stało się hobby, już nie tylko patrzą, ale i sami odtwarzają wiele przepisów. Gotowanie jest ważne do tego stopnia, że ludzie wpisują je w CV jako hobby lub zainteresowanie. Powodem tego jest również to, że osoba która umie gotować jest postrzegana za osobę kreatywną, utalentowaną i twórczą, zapewne to jest też przyczyną obecnego zamiłowania Polaków do gotowania.

Hipermarkety również wychodzą naprzeciw swoim klientom i przygotowują dla nich specjalne przepisy np. Lidl, dla którego przepisy tworzy Karol Okrasa i Pascal Brodnicki. Dzięki temu klient jest zachęcany do gotowania, mało tego idąc do sklepu na miejscu znajdzie sprawdzony przepis na obiad i niezbędne produkty do przygotowania go. Można powiedzieć, że gotowanie w życiu towarzyszy nam na każdym kroku, w telewizji, w radiu, na billboardach, w gazetach, w sklepach, w internecie, nic więc dziwnego, że stało się naszą pasją.

A wy lubicie gotować?

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD