Zmęczona? Jest na to sposób


(fot. wykrywacz-smaku.pl)

(fot. wykrywacz-smaku.pl)

Można ją dodać do kawy lub ciasta, jest także składnikiem kosmetyków. Podobno odpędza zmęczenie, ładnie pachnie i jeszcze lepiej smakuje. Wanilia.

Wiele można by pisać o tym, że wanilia to rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych, i że popularna laska wanilii to nic innego jak owoce wanilii płaskolistnej. Jednak w codziennym życiu wykorzystanie wanilii jest całkiem inne i liczą się dla nas przede wszystkim jej walory smakowe i zapach, a nie biologiczne pochodzenie. Nazwa Vaynilla pojawiła się w literaturze w 1658. roku dzięki pisarzowi Piso, ale dopiero w 1703. została rozpowszechniona z fr. „la vanille”, czyli wanilia. Była ona znana już w czasach prekolumbijskich. Jej uprawą zajmowali się Aztekowie. Przyprawiano nią czekoladę i sporządzano pachnidła. Wanilia miała także odpędzać zmęczenie i troski.  Cukier waniliowy jest składnikiem większości ciast i deserów, jest przyrządzany z cukru buraczanego i lasek wanilii lub ekstraktu z wanilii. Jednak poza Europą jest on kosztowny i trudny do nabycia. Cukier waniliowy można łatwo sporządzić w warunkach domowych: wystarczy zmieszać cukier mielony z laskami wanilii i zostawić na kilka tygodni. Ciasteczka waniliowe nie odpędzą wszelkich trosk i smutków, ale na pewno poprawią nastrój.

Składniki:

200 g mąki
200 g margaryny
0,5 kg białego sera ( twarogu )
1 opakowanie cukru waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki zmieszać ze sobą i powstałe ciasto rozwałkować w kształt owalu. Następnie wyciąć z ciasta koła/gwiazdki/serduszka lub każdy inny kształt, który podpowiada nam fantazja i ułożyć na blasze. Piec w temperaturze 180. stopni. Na koniec ciasteczka można posypać cukrem pudrem lub oblać czekoladą.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD