Zazdrość – choroba czy nie?


(fot. menopauza.pl)

(fot. menopauza.pl)

Powszechnie zazdrość uważana jest za zdrowy objaw, gdyż świadczy o tym, że drugiej osobie zależy. Nie ma miłości bez zazdrości. Gdzie leży jej granica?

Ogólnie przyjmując zazdrość jest efektem głębokich uczuć,które żywimy do partnera. Wówczas gdy druga osoba nie jest nam obojętna, nasz stosunek do niej odpowiednio przyjmuje postać chęci stworzenia wspólnej, indywidualnej przestrzeni. Ta przestrzeń zostaje naruszona przez pożądliwy wzrok, nazbyt ożywioną konwersacje, dotyk do którego tylko my mamy prawo. Intruz który dopuszcza się tych czynów w naszych oczach staje się naszym wrogiem. Budzi w nas emocje, które zakłócają nasz wewnętrzny spokój.

Tak zwana zdrowa zazdrość to objaw postawy przyjmującej, iż nasz partner jest istotą interesującą, wzbudzającą pożądanie płci przeciwnej. Ufając wówczas partnerowi, wierzymy, iż pokusy stające na jego drodze są mu obojętne i prowadzą jedynie do miłego połaskotania ego. Pozytywne emocje może to budzić również w nas, ponieważ posiadanie atrakcyjnego partnera to komplement również dla naszej osoby. Mimo wielu pożądliwych spojrzeń, nasz partner obdarza tym spojrzeniem tylko nas, czy to nie wspaniałe uczucie?

Zazdrość ma jednak swoje granice. Jeśli nie dostrzegamy jej pozytywnych aspektów i staje się dla nas wrogim uczuciem, budzi w nas zaborczość. Poprzez zaborcze myśli zatracamy granice zdrowego rozsądku. W efekcie zazdrość staje się dominującym czynnikiem naszego związku, nie potrafimy się jej wyzbyć. Zaczynamy doszukiwać się symptomów, usprawiedliwiających nasze zachowanie. Widzimy coś czego tak naprawdę nie ma, wszystko po to by nie dopuścić do siebie myśli, że nasze uczucia przybrały chorobliwy wymiar. Nie potrafiąc sobie z tym poradzić, brniemy w obłęd, często doprowadzając do rozpadu naszego związku. Ile razy partner może słuchać zarzutów, które nie mają odbicia w rzeczywistości, istnieje jedynie w umyśle ogarniętym przez obłęd?

W sytuacji chorobliwej zazdrości, radzę poszukania pomocy u terapeuty, kogoś bezstronnego, kto pomoże rozwiać nasze podejrzenia i przywrócić zazdrości rozmiar zdrowego uczucia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD