Siła zapachów


(fot. esnat.info)

(fot. esnat.info)

Węch jest bardzo potężnym zmysłem, zapachy mogą wywierać wpływ na nasze samopoczucie, mogą powodować uczucie głodu, podniecenia, odprężenia lub pobudzenia. Jednak mimo to często pomijamy zmysł powonienia i nie dostarczamy mu bodźców w postaci zapachów. A to przecież takie proste!

„Zmysł powonienia, jest najbardziej pierwotnym z naszych zmysłów. Bodźce zapachowe docierają do mózgu szybciej i bardziej bezpośrednio, niż sygnały pochodzące z innych zmysłów, ponieważ niosą biologicznie ważne informacje, organizm reaguje na nie również bardzo szybko, często bez udziału świadomości.”

Poszczególne zapachy mogą wywoływać w nas określone reakcje. I tak na przykład zapachy jaśminu, róży, czy bazylii poprawiają koncentrację. Cytrusy i mięta ożywiają, a grejpfrut, lawenda, cynamon i mandarynka uspokajają. Zapachy mogą stanowić ważny dodatek w naszym codziennym życiu. Dlatego powinnyśmy zaopatrzyć się nie tylko w świece zapachowe i kadzidełka, ale także kominki zapachowe. To właśnie kominki dają nam najwięcej możliwości do eksperymentowania z zapachami.

Kominek zapachowy jest ceramiczny, może przyjąć różne kształty, jednak najlepsze są te najprostsze wyglądające jak mała misa, pod którą umieszcza się podgrzewacz. Ciepło świeczki podgrzewa mieszankę wody z olejkiem eterycznym, zapach odparowuje i rozchodzi się po pomieszczeniu. Olejki dają wiele możliwości, ponieważ można je dowolnie mieszać. W internecie znajdziemy wiele przepisów na różne mieszanki mające w określony sposób wpływać na nasze samopoczucie. Przykładem takiej mieszanki może być: łyżka stołowa wody, 5. kropel olejku mandarynkowego, 5. kropel goździkowego, mix ten odpręży nas i uspokoi. Odpowiednią mieszanką możemy również stworzyć atmosferę do łóżkowych igraszek, do romantycznej kolacji we dwoje, lub do domowego SPA w łazience. Zwolennicy aromaterapii uważają także, że zapachy mogą leczyć. Odpowiednia kompozycja olejków może pomóc np. na katar, czy bóle głowy. Na pewno nie zaszkodzi spróbować.

A wy co sądzicie o mocy zapachów?

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD