Siła zapachów
Węch jest bardzo potężnym zmysłem, zapachy mogą wywierać wpływ na nasze samopoczucie, mogą powodować uczucie głodu, podniecenia, odprężenia lub pobudzenia. Jednak mimo to często pomijamy zmysł powonienia i nie dostarczamy mu bodźców w postaci zapachów. A to przecież takie proste!
„Zmysł powonienia, jest najbardziej pierwotnym z naszych zmysłów. Bodźce zapachowe docierają do mózgu szybciej i bardziej bezpośrednio, niż sygnały pochodzące z innych zmysłów, ponieważ niosą biologicznie ważne informacje, organizm reaguje na nie również bardzo szybko, często bez udziału świadomości.”
Poszczególne zapachy mogą wywoływać w nas określone reakcje. I tak na przykład zapachy jaśminu, róży, czy bazylii poprawiają koncentrację. Cytrusy i mięta ożywiają, a grejpfrut, lawenda, cynamon i mandarynka uspokajają. Zapachy mogą stanowić ważny dodatek w naszym codziennym życiu. Dlatego powinnyśmy zaopatrzyć się nie tylko w świece zapachowe i kadzidełka, ale także kominki zapachowe. To właśnie kominki dają nam najwięcej możliwości do eksperymentowania z zapachami.
Kominek zapachowy jest ceramiczny, może przyjąć różne kształty, jednak najlepsze są te najprostsze wyglądające jak mała misa, pod którą umieszcza się podgrzewacz. Ciepło świeczki podgrzewa mieszankę wody z olejkiem eterycznym, zapach odparowuje i rozchodzi się po pomieszczeniu. Olejki dają wiele możliwości, ponieważ można je dowolnie mieszać. W internecie znajdziemy wiele przepisów na różne mieszanki mające w określony sposób wpływać na nasze samopoczucie. Przykładem takiej mieszanki może być: łyżka stołowa wody, 5. kropel olejku mandarynkowego, 5. kropel goździkowego, mix ten odpręży nas i uspokoi. Odpowiednią mieszanką możemy również stworzyć atmosferę do łóżkowych igraszek, do romantycznej kolacji we dwoje, lub do domowego SPA w łazience. Zwolennicy aromaterapii uważają także, że zapachy mogą leczyć. Odpowiednia kompozycja olejków może pomóc np. na katar, czy bóle głowy. Na pewno nie zaszkodzi spróbować.
A wy co sądzicie o mocy zapachów?