Gotowanie dla zdrowia


(fot. odchudzanie.fit.pl)

(fot. odchudzanie.fit.pl)

Mamy coraz mniej czasu na gotowanie. Jesteśmy zabiegani, próbujemy połączyć karierę, studia i obowiązki domowe. W praktyce często wygląda to tak, że zaniedbujemy posiłki i kupujemy gotowe dania. Wystarczy je podgrzać w piekarniku bądź mikrofalówce, więc ich przygotowanie nie zabiera wiele czasu.

Być może niektórzy pamiętają jeszcze czasy, kiedy gotowanie i jedzenie było celebrowane. Dzisiaj, kiedy chcemy zjeść coś smacznego i wykwintnego, idziemy do restauracji. Zapominamy o tym, że w domu można zjeść równie dobrze i w miłej atmosferze. Brakuje nam czasu na delektowanie się smakiem. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ większość z nas, kiedy wraca do domu po ciężkim dniu, umiera z głodu i chce coś jak najszybciej zjeść. Wtedy jemy w pośpiechu, czasami nawet nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Organizm potrzebuje chociaż jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia. Zaniedbując to, osłabiamy się i często brakuje nam energii. Jeśli nie mamy czasu popołudniu, aby gotować, warto posiłek przygotować poprzedniego dnia. Wtedy, gdy wrócimy głodni do domu, obiad wystarczy odgrzać i od razu zjeść. Planując jadłospis dzień wcześniej, będziemy mieli większą kontrolę nad tym, co zjadamy i w jakiej ilości. Prawidłowo zbilansowana dieta pomaga zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę. Powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb organizmu, jednak pewne zasady pozostają niezmienne.

Podstawową zasadą zbilansowanej diety jest to, że spożywane przez nas jedzenie musi być odżywcze. Kolejno, dieta ma pomagać w ochronie zdrowia, jedzenie nie może nam szkodzić. Co więcej, dania powinny dobrze i apetycznie wyglądać. Każdego dnia powinniśmy dostarczyć sobie niezbędnych witamin i minerałów. Dieta nie może być monotonna i składać się ciągle z tych samych potraw. W ciągu doby powinniśmy dostarczyć sobie 6. porcji węglowodanów, 5. porcji warzyw i owoców, 2. razy mleko, jogurt bądź produkty sojowe, 2. porcje białka oraz 15. – 20. g tłuszczów.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD