Ostry i już niekosztowny


(fot. kobieta.gazeta.pl)

(fot. kobieta.gazeta.pl)

Biały, zielony i czerwony. Jednak najczęściej używamy czarnego i to on nadaje smaku naszym potrawom. Mowa oczywiście o pieprzu.

Pieprz biały uznawany jest za najostrzejszy, zielony zaś za najdelikatniejszy. Czarny i czerwony są najbardziej aromatyczne. W każdej kuchni przyda się młynek, ponieważ świeżo zmielony pieprz jest najlepszy i ma najwięcej aromatu. Pieprz kupowany w torebkach jest zwietrzały, nie smakuje i nie pachnie tak jak powinien pachnieć i smakować prawdziwy pieprz.

Pieprz, obok soli, jest jedną z najczęściej używanych przypraw w polskiej kuchni. Bez niego wiele dań straciłoby swój niezwykły smak i charakter. Przyprawa ta ma także właściwości lecznicze, więc nie żałujmy go w naszej kuchni. Najbardziej popularny jest pieprz zmielony. Jednak jeśli decydujemy się na użycie ziaren, najlepiej dodać je na początku gotowania. Kolorowe ziarna także bardzo efektownie się prezentują.

Nie zastanawiamy się nigdy nad tym, czym właściwie jest pieprz i z czego się składa. Jego ostry smak pochodzi od zawartej w wierzchniej warstwie owocu piperyny. Czarny pieprz zawiera błonnik, białko, tłuszcz, wapń, żelazo oraz magnez. Jest tak rozpowszechniony, gdyż pasuje do każdej potrawy, jest uniwersalny. Wystarczy tylko szczypta, aby ożywić smak zup, sosów czy marynat. Poprawia trawienie, jednak w nadmiarze nie powinny używać go osoby stosujące dietę. Biały pieprz idealnie pasuje do ryb. W średniowieczu to właśnie pieprz był powodem morskich wypraw hiszpańskich i portugalskich odkrywców. Niegdyś była to bardzo kosztowna przyprawa i była mile widzianym prezentem na dworach książąt, papieży i biskupów.

Zielony kolor pieprzu oznacza, że został on zebrany zanim dojrzał oraz został poddany specjalnym zabiegom, aby zachował swoją barwę. Dzięki temu jest zielony, można nim z powodzeniem ozdabiać swoje popisowe dania, a także zamarynować bądź wysuszyć. Po zamarynowaniu smak i zapach tej przyprawy stają się łagodniejsze i jednocześnie bardzo ciekawe. Robi się to w ten sposób, że odcedza się ziarna z zalewy, a następnie można je stosować w całości bądź rozdrobnić. Zielony pieprz po zamarynowaniu nie jest już taki twardy jak wcześniej, dlatego bez obaw można go dodawać do potraw w całości. Taki pieprz można kupić w sklepie lub spróbować go zamarynować samemu. Aby zrobić odpowiednią marynatę, potrzeba nam jedynie wody, octu, cukru i soli. Wystarczy tą mieszanką zalać ziarna przyprawy i poczekać na efekty.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD