Kariera bez szans


(fot. prawo.egospodarka.pl)

(fot. prawo.egospodarka.pl)

Zwolnienia w wielu firmach w Polsce są coraz częstsze. Przed przyszłym bezrobociem czy brakiem środków na życie można jednak wybronić się, zmieniając zawód, doszkalając się lub podnosząc kwalifikacje. Utrzymujący się trend zwolnień to niestety wynik kryzysu i braku zapotrzebowania na niektóre zawody. Kto może zacząć się bać?

W grupie ryzyka znajdują się nie tylko osoby pracujące fizycznie, ale nawet osoby z wyższym wykształceniem. Najwięcej bezrobotnych zarejestrowano wśród sprzedawców. Ich sytuacja to efekt nie tylko nadwyżki osób z tym zawodem, ale również kryzys samego handlu oraz masowy upadek małych sklepów zatrudniających na stałe 2-3 sprzedawców, które tracą klientów na rzeczy wielkich sieci handlowych oraz dyskontowych.

Trudności dotykają także budowlańców, czyli murarzy i robotników budowlanych. Ta branża pogrąża się w kryzysie ze względu na mały popyt na nieruchomości. Oprócz nich, w strachu są też szwaczki, krawcowe, kucharki. Dwa pierwsze zawody są już w Polsce niepotrzebne ze względu na coraz częstsze przenoszenie produkcji polskich firm odzieżowych na rynki azjatyckie, gdzie siła robocza jest dużo tańsza niż u nas.

Prócz tego, redukcja etatów ma miejsce w firmach będących dotąd potentatami, produkujących przede wszystkim sprzęt elektroniczny. Zaczynają one zwalniać pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na rzecz umów cywilnoprawnych, tymczasowych bądź też zatrudnianych przez  zewnętrzne firmy.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD