Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia


(fot. facet.interia.pl)

(fot. facet.interia.pl)

Według badań coraz więcej dzieci i nastolatków nie je śniadań. To dowodzi temu, że lekceważymy znaczenie tego posiłku. Jest to dużym błędem, gdyż to właśnie dzięki niemu potrafimy się skoncentrować, jesteśmy bardziej kreatywni i mamy lepszy nastrój.

Niestety, niewielu z nas jest rannymi ptaszkami. Każda dodatkowa minuta snu jest dla nas bezcenna. No bo jak tu wyjść z ciepłego łóżka, gdy na dworze jest ciemno i chłodno? Wstajemy za późno i najczęstszą wymówką staje się brak czasu na zjedzenie porządnego śniadania. Najgorsze jest to, że często zapominamy także o śniadaniu dla dzieci. Pozwalamy im zjeść drożdżówkę lub batonika w drodze do szkoły, co dostarczy im energii na bardzo krótko.

Gdy nie mamy problemów ze spaniem, czyli śpimy 7-8 godzin w ciągu doby, nasz organizm ma dłuższą przerwę w przyjmowaniu pokarmu. Dlatego właśnie śniadanie jest tak ważne – po obudzeniu mamy najniższy poziom cukru we krwi w ciągu doby. W sytuacji, kiedy go nie uzupełnimy, szybko poczujemy się zmęczeni, pogorszy się także nasza kondycja psychiczna i koncentracja.

Pełnowartościowe śniadanie zawiera odpowiednią ilość białka, tłuszczów (najlepiej tych roślinnych), węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych (polecamy suszone owoce, soki, warzywa i świeże owoce). Powinno zaspokajać ¼ dziennego zapotrzebowania pokarmowego organizmu. Dobrym pomysłem na śniadanie są płatki owsiane czy musli. Zawierają błonnik, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na trawienie. Takie śniadanie sprawi, że będziemy czuć się najedzeni i nie będziemy sięgać po kaloryczne drożdżówki czy pączki. Warto wstać trochę wcześniej i zjeść zdrowe śniadanie. Jest to korzystne dla zdrowia, ale także poprawi naszą wydajność w pracy, w szkole czy na uczelni.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD