Kuchnia fusion dla kreatywnych


(fot. spotmag.pl)

(fot. spotmag.pl)

Wiele się mówi o kuchni fusion. Stała się bardzo modna i popularna na całym świecie. Polega ona na tym, aby łączyć tradycyjne kuchnie różnych krajów i tworzyć nowe połączenia smaków. Aby powstały tak oryginalne dania, potrzeba sporej wiedzy i wyczucia. Smaki muszą się uzupełniać i tworzyć nową jakość.

Kuchnia fusion to doskonała propozycja dla kreatywnych i ciekawych świata osób. Nie trzeba zawsze korzystać z gotowych przepisów, można tworzyć własne dania i kompozycje smakowe. Im bardziej futurystyczny i niecodzienny wygląd potraw, tym lepiej. Angielski termin fusion oznacza połączenie, wymieszanie bądź stopienie się poszczególnych składników. Żeby cały proces nie zakończył się fiaskiem, wszystkie produkty muszą do siebie pasować i w jakiś sposób się uzupełniać. Korzeni tej kuchni należy szukać w Ameryce. To tam starły się ze sobą różne kultury, w tym również sztuka kulinarna. Każda kuchnia dostosowana była do roślin uprawianych w danym regionie i hodowanego bydła. Z czasem elementy kuchni regionalnych zaczęły przenikać do innych kultur. Jako prosty przykład może posłużyć makaron. Za sprawą pierwszych wielkich podróżników trafił z Chin do Italii. Od wielu lat makaron z sosem pomidorowym to sztandarowa potrawa Włochów. Włoszczyzna przybyła do polski za sprawą królowej Bony i stała się częścią naszej tradycji kulinarnej.

Dostęp do produktów i nowych technologii znacznie przyspieszył rozwój kuchni fusion. W najbardziej klasycznej postaci, ta sztuka kulinarna to harmonijne połączenie skrajności. Zauważamy to w modzie, to dlaczego miałoby się nie pojawić również w gotowaniu? W restauracji serwującej takie dania możemy zamówić, np. potrawę łączącą tradycje kuchni europejskiej i kuchni wschodniej. Istotną kwestią kuchni fusion jest sposób podania potraw. Kucharze inspirują się francuską „nouvelle cuisine”, czyli na dużych talerzach serwuje się niewielkie porcje ozdobione kolorowymi dodatkami i sosami. Te ostatnie są nieodłącznym elementem dekoracyjnym. Sosy odkrywają istotną rolę, gdyż są jednocześnie integralną częścią potrawy. Przełamują lub uzupełniają smak, dodają koloru i finezji. Najczęściej przy dekorowaniu stosuje się wzory geometryczne, lecz nie jest to regułą. Sposób dekorowania zależy od charakteru potrawy. Te wszystkie czynniki nadają kuchni fusion wymiar artystyczny. To, jak będzie smakowało i wyglądało jakieś danie, zależy tylko od fantazji i umiejętności kucharza.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD