Gotowanie w woku jest szybkie, zdrowe i bez tłuszczu


(fot. kuchnia.wp.pl)

(fot. kuchnia.wp.pl)

W kuchni chińskiej królują czosnek, chili i imbir. Niebagatelną rolę odgrywa również sos sojowy i ocet ryżowy. Imbir najlepszy jest świeży, a sos sojowy jest bardzo słony, dlatego używajmy go z umiarem w naszej kuchni.

W Polsce wok wciąż jeszcze nie wkradł się w nasze łaski. Ci, którzy wypróbowali go w kuchni, nie mogą już się z nim rozstać. Ta chińska patelnia została wymyślona setki lat temu. Służy do smażenia w ruchu i szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. Wok jest idealny dla nowoczesnych osób, które dbają o linię, jednak nie mają czasu na zbyt długie przesiadywanie w kuchni. Ten sposób gotowania pozwala na szybkie przyrządzenie zdrowych i lekkich posiłków.

Wok różni się kształtem od tradycyjnej patelni i inaczej się na nim smaży. Jego dno ma małą średnicę, a ścianki są wysokie i pochyłe. Taka budowa pozwala na gotowanie na minimalnej ilości tłuszczu, gdyż zaledwie łyżeczka oleju pokryje całe dno patelni. Podsmażane kawałki mięsa bądź warzyw przesuwa się na ścianki, gdzie miękną w niewysokiej temperaturze i w dodatku bez tłuszczu. Ta chińska patelnia nadaje się nie tylko do smażenia, można w niej także gotować na parze oraz dusić potrawy. Wybór odpowiedniego woka jest bardzo istotny, więc poświęćmy na to trochę czasu. Przejdźmy się po sklepach, poszukajmy przydatnych informacji o tym sposobie gotowania. Ścianki tej patelni powinny mieć chropowatą powierzchnię, żeby podsmażane produkty nie ześlizgiwały się po nich. Dno patelni musi być grube, aby długo utrzymywało wysoką temperaturę. Dobry wok powinien mieć także odpowiednio dobraną pokrywkę. Przygotowywanie potraw w woku trwa bardzo krótko, dlatego wcześniej musimy przygotować sobie wszystkie potrzebne produkty i przyprawy. Po rozpoczęciu procesu smażenia nie będzie czasu na szukanie soli, pieprzu czy krojenie warzyw. Wszystkie składniki powinny być pokrojone w kawałki o podobnej wielkości, aby usmażyły się równomiernie i zmiękły w tym samym czasie.

Nim zaczniesz smażyć na woku pamiętaj, iż najważniejsze jest odpowiednie rozgrzanie patelni. Przygotowując potrawę mięsną, wlej 5. łyżek oleju lub oliwy, silnie je rozgrzej i dopiero wtedy rozpocznij smażenie. Stale mieszając, smaż je ok. 90. sekund. Mięso powinno nabrać złotego koloru. Kolejno zawartość patelni przełóż na sito. W woku powinna zostać  łyżka tłuszczu. Tak przygotowana patelnia jest gotowa do przyrządzania kolejnych składników naszej potrawy. Warzywa wrzucaj partiami, zaczynając od tych najtwardszych. Na koniec wrzuć na wok podsmażone wcześniej mięso. Całość podgrzewaj jeszcze przez 5. minut. Na 20. sekund przed końcem smażenia dodaj przyprawy. Pamiętaj, że wysoka temperatura panująca w woku sprawia, że aromat przypraw uwalnia się bardzo szybko, a ich smak jest intensywny.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD