Historia gotowania


(fot. czlowiekwlesie.blogspot.com)

(fot. czlowiekwlesie.blogspot.com)

Kiedy wszystko się zaczęło? Gotowanie jest z nami od zawsze. Archeologowie i historycy jedzenia mają na ten temat swoje teorie. Kiedyś to mężczyźni byli odpowiedzialni za zdobywanie pożywienia, a kobiety jedynie je przyrządzały.

Domowe paleniska były znane już milion lat temu. Współcześnie, od urodzenia mamy styczność z gotowaniem. Wielu z nas wychowywało się w domach, gdzie codziennie na stole był ciepły posiłek, czyli obiad lub kolacja. Jak zmieniała się kultura jedzenia? Uważa się, że pierwszą metodą przyrządzania potraw było pieczenie bezpośrednio na ogniu. Gotowanie potraw, czyli doprowadzenie ich do temperatury wrzenia, wymagało wykorzystywania specjalnych technik. Podejrzewa się, że początkowo wykorzystywano do tego rozgrzane kamienie, które wrzucano do specjalnie przygotowanych dołów w ziemi, napełnianych wodą. Dopiero rozwój ceramiki umożliwił wytwarzanie garnków do gotowania czy smażenia jedzenia.

Pierwsze przepisy kulinarne pochodzą ze starożytnej Mezopotamii z około XVII wieku p. n. e. Na glinianych tabliczkach, przechowywanych obecnie w Yale University, zapisano listę składników potrzebnych do wykonania mięsa w aromatycznym sosie. Smak mięsa drobiowego został doceniony już wiele wieków temu. Używali go Wikingowie i starożytni Egipcjanie.

Obecnie mamy do swojej dyspozycji przepisy kulinarne ze wszystkich kuchni świata. Dzięki programom Magdy Gessler czy Masterchef, gotowanie stało się bardzo popularne. Powstaje coraz więcej blogów związanych z tą tematyką, co wskazuje na duże zainteresowanie i kreatywność społeczeństwa w tym zakresie. Nie musimy już kupować drogich książek kucharskich, przepisy na dania główne, zupy, mięsa, desery czy przekąski z powodzeniem możemy znaleźć w internecie czy na wspomnianych wyżej blogach kulinarnych. Nowicjusze mogą tam znaleźć także wiele praktycznych rad i wskazówek, aby nabrać umiejętności kulinarnych. Moda na gotowanie pokazuje, iż nie musi to być tylko przykry obowiązek, ale też przyjemność i dobra zabawa.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD