Przepis na tanie masło orzechowe


(fot. jablkomieta.pl)

(fot. jablkomieta.pl)

Masło orzechowe to nie tylko urozmaicenie kanapki. Łączy się z wieloma smakami i można je dodawać do sosów, ciastek czy ciast. Oczywiście, można je kupić w każdym sklepie, ale robiąc je w domu mamy pewność, że składa się w 100% z orzechów. Nie ma w nim wtedy cukru i zbędnych dodatków.

Przygotowując masło orzechowe w domu, oszczędzamy. 350. g masła orzechowego w sklepie kosztuje średnio 10 zł. Koszt identycznej porcji masła zrobionego w domu to niecałe 5 zł. Masło orzechowe jest bardzo popularne w kuchni amerykańskiej i holenderskiej. Zawiera zdrowe tłuszcze roślinne . Wynalazł je amerykański lekarz John Harvey Kellogg.

Składniki:

200 g niesolonych orzechów arachidowych
Szczypta soli

Orzechy umieścić na blasze, włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 180. stopni Celsjusza. Prażyć je około 10. minut. Dzięki podpieczeniu wzmocni się smak i zapach orzechów. Przestudzone orzechy umieścić w blenderze i zmiksować. Początkowo orzechy się rozdrobnią, później powstanie z nich pasta. Następnie posolić masło i jeszcze raz zmiksować. Masło przelać do słoiczka, a kiedy przestygnie, włożyć do lodówki, gdzie jeszcze lekko zgęstnieje.

Masło orzechowe można wykorzystywać do dań słodkich lub wytrawnych.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD