Zmiany w pracy nauczycieli


(fot. houseofspirit.pl)

(fot. houseofspirit.pl)

Zapowiadane jeszcze do niedawna zmiany w przepisach określających pracę nauczycieli zostały skierowane do konsultacji społecznych. Rząd chce wprowadzić przepisy mówiące między innymi o urlopach dla tej grupy zawodowej i ewidencjonowaniu czasu pracy. 

Nauczyciel ma mieć prawo do wzięcia urlopu wypoczynkowego w wymiarze 47. dni, ale tylko w dni wolne od zajęć lekcyjnych. Znaczy to, że taki urlop będzie można wziąć nie tylko w ferie zimowe i letnie, ale także w okresie międzyświątecznym. Urlop zdrowotny natomiast będzie mógł być przyznany dopiero po 20. latach i jedynie przez lekarza zajmującego się medycyną pracy. Kolejne ograniczenie to zmniejszenie jego wymiaru do roku.

Nowym obowiązkiem nauczycieli będzie ewidencja ich czasu pracy obejmująca także wywiadówki, obecność na szkoleniach i konsultacje z rodzicami.

W proponowanych zmianach co do zawodu nauczyciela będą także obowiązywały nowe zasady wynagradzania nauczycieli, dodawania im do pensji różnych dodatków, środków na doskonalenie oraz sposobów aktywizacji rodziców w życie placówki edukacyjnej.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD